van De Rijp en vooral Graft. De veranke ring van het raadhuis in onze samenleving moet blijven! Maar de gemeente heeft ook een landelijke verantwoordelijkheid voor de instandhouding van met name de toegankelijkheid. Het Grafter Raadhuis is bijvoorbeeld landelijk heel belangrijk in toeristisch opzicht, denk aan de Haring en Hennep route. Nog een paar cijfers om het belang te ondersteunen. Een overbuurman van de zerkenvloer telde eens in twee we ken een aantal van 2100 bezoekers aan de zerkenvloer. Wat betreft het museum: van de 7000 bezoekers aan het museum ko men er ongeveer 1500 ook naar het raad huis. En de Oudheidkundige Vereniging heeft met zijn 700 leden een uitgebreide achterban. Moet het Grafter Raadhuis tot in lengte van jaren in handen van de gemeente blij ven? Nee, dat is niet strikt noodzakelijk. Er kunnen omstandigheden zijn die ma ken dat het behoud als cultureel erfgoed en het daarbij passend huidig gebruik bij een andere eigenaar evengoed of beter gegarandeerd zijn. Maar dat laat onverlet dat de gemeente voluit verantwoordelijk is en het Grafter Raadhuis niet simpel op kan voeren als verkoopobject om een gat in de begroting te vullen. De gemeente is bij een eventuele verkoop verantwoorde lijk voor de garantie van de rechten van de gebruikers en voor de toegankelijkheid, dus voor de instandhouding van het Raad huis als cultuur-historisch monument in de ruimste zin van het woord. Bij deze bieden wij, uitgaande van ons standpunt, aan mee te denken over de toekomst. Dat standpunt formuleren we, het hedendaagse spraakgebruik volgend, als volgt: 'verkopen?, nee tenzij'. Tenzij er een koper gevonden wordt die bovenge noemde garanties kan waarborgen. Onze gedachten gaan daarbij uit naar de Vereni ging Hendrick de Keyser. De gemeente zou bij verkoop aan die vereniging ontslagen worden van de jaarlijkse post 'structurele kosten', ten gevolge van het onderhoud. Voorop staan echter de voorwaarden waar onder verkocht wordt. Bij een eventuele bespreking met deze vereniging zouden we graag vanaf het begin betrokken zijn. Mede gezien de kabinetsplannen, om het interieur van monumenten niet meer te beschermen, moet een definitieve afwik keling niet te lang op zich laten wachten. Dick Mantel 6

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2011 | | pagina 6