haar grondige kennis van het gebruikte registratieprogramma Adlib om de trefwoorden- en naamlijsten rigoureus op te schonen. Bij de beschrijving hadden wij ook een aantal keren steun aan -zoals dat bij ons heet-'de ordners van Kroon'. De in De Rijp geboren maar later naar de Zaanstreek verhuisde Gerrit Kroon had vier ordners gevuld met repro's van oude foto's en kaarten van zijn geboortedorp. De kwaliteit van de opnamen houdt helaas niet over, maar uitzonderlijk is de vasthoudend heid waarmee de heer Kroon bij veel repro's beschreef wie er waren afgebeeld en waar en wanneer de oorspronkelijke opname gemaakt was. Wij hebben met behulp van zijn gege vens een aantal fraaie afbeeldingen thuis weten te brengen. U kent ze waarschijnlijk ook wel: die verweesde foto's uit een nalatenschap waar niets op of bij is genoteerd. En meestal is het dan te laat omdat de vorige generatie inmiddels overleden is. Uit de collectie is enkele keren geput voor illustraties of bij restauraties van een gebouw. Ook werd vast een eerste selectie gemaakt van afbeeldingen voor een nieuwe museumweb site, die binnenkort van start gaat. De site is gebaseerd op satellietfoto's van het Scherme reiland en omgeving, waarop icoontjes komen te staan. Op die manier wordt het mogelijk een afbeelding of een tekst te koppelen aan een huis, een stuk straat, een sluis of een andere herkenbare plaats op de kaart. Hier blijkt de OHV-collectie die van Museum In 't Houten Huis goed aan te vullen. Dat komt omdat de OHV, meer dan het museum, afbeeldingen van het hele werkgebied heeft verzameld. Dus bijvoorbeeld ook van plaatsen als Schermerhorn, Driehuizen, Markenbinnen en het tussenliggend landelijk gebied. De conclusie is dan ook dat de collectie fotografische afbeeldingen van de OHV in de loop der jaren -ook in 2010- met deze ontwikkelingen steeds waardevoller en toegankelijker is geworden. Foto's en prentbriefkaarten werden geschonken door de Erven Caton, de Erven pastoor Holtkamp, mevr. E. Hansen, de heer H. Keuning, mevr. E. Purmer-Roet, mevr. G. Stoop-Woes- tenburg, de heer M. Zonnevylle en de heer L. den Engelse. Tevens werd een collectie afbeel dingen betr. De Rijp aangekocht van de heer De Schaaf. Leo den Engelse De WERKGROEP SCHERMERHORN Eén keer maar kwam de werkgroep, bestaande uit Margreet Hoek, Kitty Kampf, Truus Rus en Dick Mantel bij elkaar. Veel opzoekwerk is intussen verricht (voornamelijk door onze overleden oud-voorzitter Pieter Schotsman, de heer Bakker en Margreet Hoek) en veel ar- chiveringswerk is achter de rug (alweer de heer Bakker en Frans Kuijper hadden een groot aandeel). Mevr. R. Voerman, die jarenlang de 'knipseldienst'voor haar rekening nam, is in 2010 overleden. Truus Rus is voor haar jarenlange inzet als rondleidster in de Grote Kerk in Schermerhorn onderscheiden met de jaarlijkse vrijwilligersprijs voor de dorpskern Scher merhorn van de Stichting Familie Slootenfonds. Zeer verdiend! Dick Mantel

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2011 | | pagina 54