deskundig archiefwerk van Martien Ver kerk en de verzamelde herinneringen door Trijnie de Rooij. Verkerk geeft een overtuigende recon structie van de (bouw)geschiedenis van de kerk. Hij laat de lezers de originele prenten en documenten zien, zodat deze als het ware zelf over de schouders van Martien Verkerk mee kunnen kijken en ontdekkingen kunnen doen. De kerk die in 1647 ontstaat door de verbouwing van de school die op zijn beurt waarschijnlijk een verbouwd huis was. In 1649 hebben West en Oost-Graftdijk onderling en eerlijk de kerkelijke goederen verdeeld en gaan de twee gemeentes elk een eigen weg. On geveer 150 jaar later gaan beide gemeen tes weer samen, althans doen samen met één predikant in plaats van elk een aparte predikant. Vanaf 1955 doen Oost-Graftdijk, West-Graftdijk, Graft en De Rijp samen met één predikant. Behalve de bouwgeschie denis (zoals je dat mag verwachten van een bouwkundige) leest u ook het een en ander over problemen en menselijke drama's, zoals het afzetten van de domi nee in 1836 wegens dronkenschap. Deze MSVD (Minister Sanctum Verbum Domini Bedienaar van het Heilig Woord des Here) was inmiddels al 13O) jaar dominee te Graftdijk. De classis Alkmaar zet hem af wegens dronkenschap en vermeldt en passant in haar rapport dat zij geen uit spraak wil doen over zijn vermeende bui tenechtelijke relatie. Door het transparante karakter van de tekst blijven er ook vragen open. Zo is er de wonderlijke aanwas van kerkleden na 1644: waar komt die vandaan? Ging dat ten koste van bijvoorbeeld Doopsgezinden? Wat is de rol van de zogeheten liefheb bers? En de tekst van het glas naast de preek stoel is een cryptogram die niet zo gemak kelijk te verklaren is: Die niet en zondigt in 't minst nog meest En niet en sprak als door Gods geest de vraag is deze, of hij ook zalig zal wezen 1647. In Noord-Holland was men gekop dit soort 'rebus'-teksten, maar ze zijn niet altijd ge makkelijk te verklaren! De herinneringen van Trijnie de Rooij vormen de petit-histoire van de kerkelijke gemeente: het verhaal over de organiste die het 60 jaar trouw vol hield, dezondags- school, de vliegenplaag, de laatste domi nees, het kransje en de catechisatie. Ont roerend bijna is het verhaal over de veiling, een gewoon initiatief dat het voor die tijd grote bedrag van 15000 gulden opbracht. Dat brengt me op de gedachte dat de ker kenraad goed moet zorgen voor de histori sche interieurstukken. De kerk is verkocht, de inboedel toch hopelijk niet. Een mooi kleinood, dit boekje over het bescheiden, maar o zo belangrijke gods huis van Oosterbuurt. Een boekje dat met recht een aanwinst is voor onze museum bibliotheek. Herman Meddens 40

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2011 | | pagina 40