HET WITTE KRUIS, AFDELING SCHERMEER EN OMSTREKEN. Enige tijd geleden zijn we in het bezit gekomen van een notulenboek van Het Witte Kruis, af deling Schermeer en omstreken. Het betreft de periode 1892 -1921 en gaat over 76 bestuurs vergaderingen. De bestuursvergaderingen waren meestal voorafgaand aan de ledenverga dering. Ingekomen stukken en besluitvorming werden vaak uitgesteld tot de aansluitende algemene ledenvergadering. Hiervan zijn helaas geen notulen. Hier volgend een verslag van het notulenboek. Inleiding Het Witte Kruis ontstond in 1875 op ini tiatief van de Geneeskundige Raad van Noord-Holland omdat een doelmatige uit voering van de wet Besmettelijke Ziekten en een goede openbare gezondheidsrege ling uitbleven. De Noord-Hollandse arts en geneeskundig inspecteur Jacob Penn begon de federatie. De naam en het bijbe horende symbool had Penn van zijn grote inspiratie het Zwitserse Rode Kruis afgeke ken. Later, in 1900 werd het Groene Kruis en in 1916 het Wit-Gele Kruis opgericht. De laatste was van katholieke signatuur. In de loop van de jaren werden plaat selijke afdelingen opgericht, zoals in de Schermer. Oprichting van kruisverenigin gen werd aangestuurd door de bovenlaag van de bevolking: de notabelen. Doelstel ling was: het verbeteren van de algemene gezondheidszorg van de bevolking en het bestrijden van epidemieën. Zo was er in 1886 een cholera-epidemie in Noord-Hol land en in 1895 10 gevallen van difterie in de gemeente Oterleek. Vooral door inzet van de wijkverpleegster kon het zorgbe leid tot ontwikkeling komen. Het begin van de afdeling In 1892 werd de afdeling Schermeer opge richt met Gerrit Stapel als secretaris, Hen drikvan der Hoeven voorzitter en Klaas Olij Dz. als penningmeester (zie tabel later). Na de oprichting werd koninklijke goed keuring verkregen en 300 reglementen gedrukt om aan ieder lid te worden toege zonden. Oproepen tot de vergaderingen van de afdeling worden op houten borden in de verschillende dorpen waar de leden wo nen, geplaatst. Totaal zijn er 5 borden. Enig materiaal kon van het Rode Kruis worden overgenomen. In 1893 worden er 2 commissies be noemd, 1 voor controle en de andere tot 24

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2011 | | pagina 24