Op de boten werden de Nederlanders al lesbehalve goed behandeld. Gedurende de wekenlange vaartocht was er voortdu rend te weinig voedsel en water en de En gelse bemanning was bepaald niet zacht zinnig. Dus de thuiskomst was een ware bevrijding waar familie hen opwachtte. Baby Janna zou nog lang de gevolgen van haar beroerde levensstart ondervinden en liep later in Nederland door haar zwakte tuberculose op. Ondertussen liet de NZASM zich ook niet onbetuigd, zoals het volgende krantenbe richt van 13 oktober 1900 laat lezen: Daar het zich laat aanzien, dat het intreden van een definitieve regeling der exploitatie onzer lijnen nog geruimen tijd zal uitblijven, zien wij ons verplicht, allengs en geleidelijk het personeel in te krimpen. Mitsdien wordt ter kennis van het personeel gebracht, dat alle ambtenaren en beambten, buiten Afrika verblijf houdende, die na 37 Dec. 1897 in vas ten dienst der maatschappij zijn getreden en dienst hebben gedaan in Afrika, eervol uit den dienst ontslagen worden op 30 Novem ber a.s. Zij, die in Afrika zijn aangesteld en on der bovenstaande categorie vallen, worden uitgenoodigd, zich ter verkrijging van inlich tingen omtrent dit ontslag schriftelijk aan te melden aan het hoofdbureau der maat schappij, Heerengracht 270 te Amsterdam. De inlichtingen betroffen het Ondersteu ningsfonds waaruit nog twee maanden salaris zou worden genoten. Er zouden al lerlei gebruikelijke onkosten worden afge trokken maar van het maandsalaris werd gegarandeerd. Alkmaar, Velsen, West-Graftdijk De NZASM had voor sommigen van zijn beambten werk in Nederland geregeld. Co trof het met zijn achtergrond en kon als machinist in Alkmaar worden aange- het merendeel keerden terug naar Neder land. Ze werden met hun gezinnen in hun eigen treinwagons (open bakwagens, z.g. 'kafferwagens') op transport gesteld naar East-London om daar over te stappen op Britse schepen. De treinreis duurde drie volle dagen en bij iedere doortocht van Brits gezinde nederzettingen werden ze uitgescholden en met stenen en modder bekogeld. Ver kleumd, doorweekt en uitgeput kwamen ze bij de haven van vertrek aan. Voordat Middelburg werd verlaten was nog even dochter Janna geboren op 1 ok tober 1900. Nog maar nauwelijks daarvan bekomen ondernamen Co en zijn gezin de lange reis naar het thuisland met een van de laatste retourboten, de Arundel Castle. Foto genomen te Pretoria van het gezin van Co en Emmy toen de strijd in volle gang was. Naast de ouders Co en Emmy, v.l.n.r. de kinde ren Wolfert, Emmy en Irso. 14

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2011 | | pagina 14