brenge ons ols't hem belieft in groote ruimte opdat wij onse arbeit waarom wij uitgevaare zijn verder verrigte konne. De laatste zinssnede sluit geheel aan bij de opvattingen van de Rijper Zeepostil (1699), het Doopsgezinde preken- en ge bedenboek dat ongetwijfeld werd meege geven op de Weltevrede van de Doopsge zinde reder Simon Beets. Het is niet gebruikelijk de lof te steken over een uitgave die rechtstreeks uit ons eigen museum afkomstig is, maar de inlei der noemt terecht enkele belangrijke Rij per cultuurdragers: Cees Mol die de tekst heeft ontcijferd en overgeschreven, Leo den Engelsen die er voor gezorgd heeft dat de tekst foutloos op elektronisch ni veau werd gebracht en Joep Surie die veel data over 'onze' Rijper walvisvaart heeft aangedragen. Tenslotte mag de openheid van het museum worden geprezen. Al lang was het manuscript door de fa milie Visser in bruikleen afgestaan aan het museum. Enkele jaren terug heeft de fami lie de bruikleen omgezet in een schenking. Nu het museum de gelegenheid kreeg het Journaal ruimer te verspreiden, heeft zij het manuscript ter inzage gegeven aan de bezorgers. Zo kunnen veel lezers als het ware mee varen naar Spitsbergen, waar het -volgens Fedde- zo bitter cout kon zijn en waar het een vliegende storm kon waaien met harde regen verselt met hagel. En als het weer wat rustiger werd dan schreef hij: Het woei nog een storm. Al met al een leven waarin de onderneming hachelijk was en het godsvertrouwen groot. Visser schrijft het volgende gedichtje in zijn journaal: t Kompas, glos, boek, boog en kaart zijn 5 bequame dingen om met de hulp van Godt het schip door zee te bringen. Als ik van 't lant afsteek al op die brakke baare Zoo ben ik niet bevreest ik hoop Godt zal mij bewaare. Dog 't is mij niet genoeg de zoute zee te peilen Ik hoop nog bovendien den hemel te beseilen. FJ. Visser. Natuurlijk is dit een kreupel vers, maar wel echt! Het verbinden van religieuze thema's met het dagelijks leven, het bezeilen van de hemel, past geheel binnen de Doops gezinde traditie. Een prachtige uitgave, ui teraard verkrijgbaar in de museumwinkel. Herman Meddens 'Op walvisjacht naar Spitsbergen'. Bezorgd en ingel. door L. Hacquebord. Zutphen, Walburgpers, 2010. ISBN 978.90.5730.693.8 Verkrijgbaar in de Museumwinkel 29,50). De foto op de kaft is van het paneel afkom stig uit de Rechtestraat en geschonken aan het museum door de familie Borst. De schepen zijn 'De Rust van het Vaderland', 'Noord-Holland' en mogelijk de 'Wel te Vreden'en'Het Land van Beloften'. Kenners dateren het paneel omstreeks 1786. De schilder van dit paneel, dat uit een bedstee afkomstig is, is niet bekend. Het bestuur en de beheerder van het museum "in 't houten huis' WENSEN U EEN CULTUURRIJK EN GEZOND 2011 227

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2010 | | pagina 53