LEZING OVER GASBRONNEN We prijzen ons gelukkig dot we Douwe Bortstra bereid hebben gevonden om voor ons een lezing te houden over het boeiende fenomeen van de 'gasbronnen'. Douwe Bartstra is de des kundige bij uitstek, het boek 'Gasbronnen in Noord-Holland' is van zijn hand. Het wordt een lezing met veel leuke details en hij neemt ook bodem-, eigenlijk slootvondsten mee en een sproeier zoals die onder de productieketel zit. Hieronder een korte samenvatting van de le zing, Datum en tijd van de lezing: donderdag 21 oktober 2010; 20.00 uur Plaats: kerkje in West-Graftdijk Toegang gratis. Gasbronnen: gaslicht uit 'brandbaar water' Noord Holland boven Amsterdam was vroeger een schiereiland omgeven door zee. In warme zomers droogden de sloten uit en er ontstond gebrek aan drinkwater voor de koeien.. Rond 1830 ontdekte men dat een pijp tot dertig meter diepte in de grond geslagen, zoet water gaf. Dat water kwam ook nog vanzelf omhoog door de druk van de omringende zeeën. Men be gon zulke bronnen te slaan in sloten en oude waterputten. En toen gebeurde er een onbegrijpelijk ongeluk. Omdat er iets hersteld moest worden in zo'n put daalde iemand er in af met een olielamp. Een ge weldige explosie volgde. Uit oudere verha len bleek dat er onder westelijk Nederland gevaarlijk "brandend water" huisde. Een slimme boer bedacht dat er dus bruikbaar gas in zulk water zat en dat je het kon ge bruiken voor verlichting. In 1895 lukte het om een eerste boerderij van gaslicht te voorzien als bijproduct van de drinkwater winning. Binnen de kortste keren werd het een regionale industrie. Alle rijke boeren, de dominee, de dokter en de notaris, ieder een die geld had, liet zich een bron slaan waar water uit kwam met gas. De steden hadden kolengas, de polder had brongas 1 ook voor de school, het gemeentehuis de fabriek of een stukje straat. Pas na 1925 be gon de elektriciteit de concurrentieslag te winnen. Voor de laatste wereldoorlog waren er ruim 5000 van zulke bronnen, maar de pro ductie was niet hoog genoeg voor modern verbruik en bovendien onregelmatig, af hankelijk van het weer en de stand van het grondwater. Tenslotte vond de overheid dat alle bronnen dicht moesten omdat het water uit de bron slecht zou zijn voor het milieu. Dat was niet waar en er werd een vereniging opgericht om de bronnen te redden. Na acht jaar heeft de vereniging de strijd gewonnen, maar uit angst voor hoge boetes hadden erg veel gasbronhou ders hun bron inmiddels gesloten. Er zijn nu nog 200 a 300 bronnen over. Ze worden gebruikt om te koken, te douchen, voor verwarming en een enkeling heeft een paar gaslampen in huis. Een technische opmerking tot slot. Het Gronings aardgas is thermogeen. Het is ontstaan uit onderaards vergaste steenkool en is 300 miljoen jaar oud. Brongas is bio- geen en één a twee miljoen jaar oud. Het is ontstaan door anaerobe bacteriewerking op vooral marien organisch materiaal uit de ijstijden toen Holland afwisselend zee en land was. Douwe Bartstra 29

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2010 | | pagina 5