BOEK UIT DE MUSEUMBIBLIOTHEEK Boek uit de museumbiblio theek en te koop in de mu seumwinkel. Wouter Reh, Clemens Steen bergen en Diederik Aten. Zee van lond; de droogmakerij als atlas van de Hollandse land schapsarchitectuur. Wormer, Stichting Uitgeverij Noord- Holland, 2005.340 pp. 'Zeevan land'iseen boekalseen bijbel. Het weegt zwaar. Wil je het lezen dan moet je het op een tafel leggen. Ook de inhoud is zwaarwichtig, zoals blijkt uit de ondertitel: de droogmakerij als atlas van de Hollandse landschapsarchitectuur. Toch is deze stu die een van de meest verkochte boeken uit onze museumwinkel. Vandaar een be spreking in deze Kroniek. Zo complex als de ondertitel is, zo stralend eenvoudig lijkt de eigenlijk titel: 'Zee van land', omdat de meeste mensen het omge keerde zullen lezen:'Land uit zee'in plaats van 'Zee van land', omdat het land werd verkregen door de zee terug te dringen. 'Zee van land' is een uitgave van het Hoog heemraadschap Hollands Noorderkwar tier, Purmerend en Technische Universi teit Delft. Dat verklaart alles. De dijkgraaf schrijft in haar voorwoord dat het Hoog heemraadschap vooral geïnteresseerd is in de architectuur van het landschap om dat in onze tijd veel beslissingen moeten worden genomen die direct samenhangen met de verstedelijking ofwel de herstruc turering van het platteland in westelijk Nederland. Er is een zee van land en dat moet worden heringericht. De eerste twee auteurs zijn hoogleraar en hoofddocent landschapsarchitectuur te Delft. Herinrichten betekent niet dat je hele maal opnieuw begint en alles weggooit. Integendeel. Daarom bevat dit lijvige boek ook veel geschiedkundige elementen, niet als anekdotische weetjes, maar om een lijn aan te geven in de ontwikkeling van de Hollandse landschapsarchitectuur, ook al zullen onze historische helden zichzelf eerder als droogmaker, geldschieter of molenmaker beschouwen. Landschapsar chitecten waren zij natuurlijk ook, of ze dat woord nu kenden of niet. De derde auteur, Diederik Aten, heeft veel historische kennis toegevoegd zodat op kleurrijke wijze ontwikkelingen in het landschap worden beschreven. Daarmee heeft de lezer een boek in handen dat enerzijds systematisch de geschiedenis van de grote Noord-Hollandse polders beschrijft, en anderzijds bij elke polderge schiedenis eindigt met een paragraaf over landschapsarchitectuur. Steeds wordt aan gegeven waarin deze polder dan verschilt van een voorgaande. Zo de geschiede nis gebruiken, spreekt de geïnteresseerde amateur-historicus aan. Daarnaast wordt ook veel geografische kennis aangebracht. Het gaat niet om encyclopedische kennis die bruikbaar is in een televisiequiz, maar om historisch-geografische kennis die een onmisbare bijdrage levert zodat we zorg vuldig om kunnen gaan met de landschap pelijke ruimte om ons heen. In Noord-Hol land zijn dat heel vaak de polders. Geschiedenis met het oog op de toekomst, een fantastische paradox. Bovendien is het een prachtig boek, vooral ook omdat de tekst zo leesbaar is en de illustraties zo leerzaam. Qua vormgeving is het zonder een sieraad in de boekenkast. Het boek is voor 45,-- te koop in de mu seumwinkel. 173

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2010 | | pagina 49