NIEUWE AANWINSTEN NIEUW BOEK Elke nieuwe aanwinst vertelt zijn verhaal, maar roept ook vragen op. Dat is zeker ook het geval met de toverlantaarn die het mu seum kreeg van mevrouw Buurs uit Scher- merhorn. Het woord geeft de sensatie aan die dit apparaat opriep: een lantaarn die kon toveren. De lantaarn toverde een andere wereld op de huiskamermuur. De zwart blikken laterna magicus werkte al leen in het duister en dat maakte het extra spannend. De eerste toverlantaarns werden rond 1870 vervaardigd. Deze zwarte toverlan taarn zal rond 1900 zijn gebouwd. Zij is licht van constructie. Een ovalen metalen schild je vermeldt dat het apparaat gebouwd is in Duitsland door de firma J.F. Op het schildje staat als embleem een vuurtoren. Er horen een twaalftal glazen bij waarop steeds vier afbeeldinkjes staan die met elkaar een kort verhaaltje vormen. Uiteraard heeft elke serie een duidelijke moraal. Zo zijn er vier plaatjes waarbij een jongentje een meisje voorleest (plaatje 1), met een Jan Klaassen- pop voor het meisje speelt (plaatje 2), een leuke tekening maakt op een muur die kennelijk daarvoor niet bestemd is (plaatje 3) en dus een aframmeling krijgt van een boze meneer (plaatje 4). Zo zijn er steeds viertallen met een duidelijke boodschap. De toverlantaarn was een wegbereider voor de cinematograaf. Vanaf 1895 zou de film zijn onstuitbare opmars gaan maken. Dat de kleine laterna magica er de voorlo per van was, stemt tot nostalgie. Fijn dat het museum zo'n stukje fin de siècle in huis heeft: bevende kleurige plaatjes van licht omhuld door duisternis Langs de deur en andere verhalen over De Rijp. Hans Keuning is bezig met verhalen uit zijn jeugd in De Rijp. Enkele ervan zijn al eerder in De Kroniek verschenen. Het zijn inmiddels 14 verhalen geworden en hiervan wordt een boekje van ruim 100 pagina's gemaakt. Het boekje zal eind september in de museumwin kel te koop zijn voor 15,00. 172

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2010 | | pagina 48