TERUG IN HET MUSEUM De i9e eeuwse beschilderde schommel- wieg is, na bijna een jaar van weggeweest, terug in het museum. Hij staat weer op zijn vaste plek op de ie verdieping en er staan twee nieuwe namen opgeschilderd: Ka- miel Lou Jongert en JakimTeun Jongert. Het museum is in 1987 in bezit gekomen van het schommelwiegje door een schen king van mevrouw Polling-Jongert uit Voorschoten. Aan deze schenking zat wel een voorwaarde vast namelijk, dat de na komelingen van de tak Jongert-Geerke er gebruik van mogen maken. De wieg is in 1859 gemaakt door Klaas Leguit voor zijn dochter Leentje. Tussen 1860 en 1880 hebben tien kinderen Leguit in de wieg gelegen. Leentje Leguit trouw de met Anthony Pieter Geerke. Bij haar hu welijk nam zij de wieg mee en gebruikte hem voor haar eigen zes kinderen. Een van haar dochters trouwde met de bekende Purmerender ontwerper Jac Jongert. Tot en met 1974 is de wieg gebruikt voor ne gen telgen uit de tak Jongert. Totaal heb ben vijfentwintig baby's van vijf generatie Leguit -Geerke- Jongert van deze wieg gebruikt gemaakt. Bijzonder is dat alle na men en geboortedata van de borelingen op de wieg zijn geschilderd. En nu zij er twee nieuwe namen bijgeko men. Want vorig jaar is het voorlaatste kind dat in de schommelwieg heeft gelegen, Jan Jongert (1971), vader geworden van de tweeling Kamiel en Jakim. Om deze reden is de wieg in het voorjaar 2009 opgehaald om gereed gemaakt te worden voor de komst van de tweeling. Op 14 juli 2009 om 12.30 uur werd Kamiel Lou Jongert geboren en een kwartiertje later zijn boertje Jakim Teun Jongert. De eerste weken hebben zij samen in de schommelwieg gelegen en daarna om de beurt tot zij zes maanden waren. Toen konden de namen er opgeschilderd worden en de wieg weer teruggebracht naar zijn vaste plek in het museum te De Rijp. Tot de volgende telg uit de Jongert tak zich aankondigt. 171

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2010 | | pagina 47