naar de kosterij staat op de preekstoel de voorganger die de dienst leidt en rechts naast de deur hangt de klok die elk uur en half uur zijn slagen laat horen. Voor ds Mieke Wierda-Boer, de voor laatste predikant van de ge meente, reden om te vragen de klok een andere plaats te geven. Na enig onderzoek merk ik dat echte ken nis daarover lijkt te ontbreken. Wanneer de klok in de Vermaning is komen te hangen, van wie de klok afkomstig is, waarom het uurwerk vervangen is, veel vragen en wei nig concrete gegevens. Bij navraag onder dorpsgenoten die langer meelopen in de doopsgezinde gemeente of in het muse um, komen er verhalen los over het klokje. Cor Booy, een van de doopsgezinde broe ders, vertelt: 'veertig jaar geleden, toen ik in De Rijp kwam wonen, hing de klok al in de kerk. Het uurwerk liep niet goed en hoe het precies is gebeurd, weet ik niet, maar de koster heeft ervoor gezorgd dat hij is gerepareerd'. Een andere broeder, Sjoerd van der Wal, haalt uit het notulenboek van de kerkenraad wat gegevens. In september 1989 is besloten dat de klok gerepareerd moet worden. Voor de prijs van het, toen ook relatief lage bedrag van honderd gul den, deed de klok het een paar maanden later weer goed. De vraag blijft wat er toen precies met de klok is gebeurd. Het oude, antieke uurwerk lijkt vervangen te zijn door een simpel, standaard uurwerk. De klok loopt na de reparatie echter zo goed, dat het voor gemeente en predikant lastig wordt de aandacht bij de dienst te hou den. Stelt u zich voor: links naast de deur In juni 2003 ontvangt de ker kenraad van de doopsgezin de gemeente een brief van uit museum In 't Houten Huis, met o.a.de vraag om de stoeltjesklok in bruikleen te mogen krijgen voor de inrichting van het nieuwe museum aan de Tuingracht. De kerkenraad gaat hiermee akkoord, ook met het in bruikleen geven van de zeer kostbare 'Martelaarsspieghel', een zeven tiende eeuws boek met verhalen over het lijden van de eerste dopers in Noord- Holland. Het grote voordeel is dat dit nu onder goede, klimatologische omstandig heden wordt bewaard. Bij de afweging welke voorwerpen in het nieuw in te richten museum een vaste plaats kunnen krijgen komt de 'doopsge zinde' klok in beeld. Het was de bedoeling dat hij op de eerste verdieping van het museum, bij de andere voorwerpen uit het doperse verleden, opgehangen zou wor den. Maar, bij nader inzien was daar toch geen geschikte plek voor de klok.. Welis waar is hij afkomstig uit de Rijper Verma ning, maar daarmee behoort de klok nog niet tot de voorwerpen die inzicht geven aan de bezoeker in het doperse verleden in deze streken. Na een tijdje wordt daarom besloten dat de klok een plek achter de ba lie beneden krijgt. Leo den Engelse, die direct betrokken was bij de inrichting van het nieuwe muse- 169 I

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2010 | | pagina 45