naar de Moeniswerf, waar ze persoonlijke steun aan een berooide moeder beloofde, die tijdens de stormnacht een kind gekre gen had. Een paar dagen later ontving bur gemeester De Groot vijftig gulden voor de moeder van de baby Lijsje van Riel 'opdat dit bedrag uitsluitend besteed worde om wieg en kleertjes of andere benoodigdhe- den te koopen voor dit jonge kind, waar voor de ouders het door H.M. de Koningin aangeboden peetschap aanvaard hebben'. De bijgevoegde brief bevatte ook een ko ninklijk verzoek: of het kind ook de naam van Hare Majesteit erbij kon krijgen,'Moch ten de ouders hierop gesteld zijn dan zou deze naam misschien achter Lijsje gevoegd kunnen, want het zou niet aardig zijn den grootmoedersnaam te laten vervallen'. De ontwikkeling van het toerisme GING NIET VANZELF. SlJTJE BOES. In 1873 bracht koningin Sophie een bezoek aan Marken. De inwoners begonnen zich in die tijd, al waren de aantallen bezoekers nog gering, al in te stellen op toeristische belangstelling. Nadat de tramverbinding Amdsterdam-Monnickendamin in 1885 tot stand gekomen was en de verbinding per stoomboot met Marken, namen de aantal len toe. Een paar tapperijen, hotel De Jong en nog een paar middenstanders profiteer den. En de Marker kinderen. Uitgedost in klederdracht en vrolijk snaterend in onver valst dialect hadden zij de waarde van de vreemdelingen al gauw ontdekt. Een paar duiten vielen hen al gauw ten deel. Reden voor de burgemeester om op alle boten van de stoombootmaatschappij een bord te laten plaatsen met de volgende tekst in het Nederlands, Frans, Duits en Engels: 'De vreemdelingen die het eiland Marken bezoeken worden vriendelijk verzocht geen geld aan de kinderen te geven'. Het hielp enigszins, maar burgemeester Nilant vroeg later nog eens vriendelijk aan mees ter Ginhoven van de christelijke school om 'zijn kinderen nog eens te willen wijzen op het bedelen'. Problemen waren er bij de bezoekers soms wat betreft het gebruik van sterke drank. Het gebeurde een keer dat één be zoeker per kruiwagen naar de boot moest worden teruggebracht. Vanaf 1914 had de hele eilandgemeen schap voordeel van het toerisme. Dit door de heffing van een toeristenbelasting,'we- 163

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2010 | | pagina 39