een afwateringssysteem en ontwikkelden de landbouw en veeteelt. Een eeuw lang bleven de norbertijnen op Marken. Een tijd dat het vasteland ver anderde in een conglomeraat van eilan den door de opstuwende watermassa's en dat ook Marken onder invloed van ge tijdenwisseling kwam omdat de Noordzee in verbinding met het Flevomeer kwam. In die tijd zijn de eerste terpen op Marken opgeworpen. Graaf Willem IV verdreef de monniken van Marken. Het betekende het einde van een periode van welvaart, niet alleen voor Marken maar voor heel Waterland. De dijken raakten in verval en talloze over stromingen maakten in de i4e en i5e eeuw landbouw en veeteelt praktisch onmo gelijk. In 1345 lelde het eiland naast twee boerderijen nog 21 huizen. De visserij werd nu de belangrijkste bron van inkomsten en in later tijd deelname aan de walvisvaart. Marken had ook een eigen vissersvloot, waarvoor in 1837 een haven werd aange legd. In 1890 bestond de Marker vloot uit bijna 200 schepen, maar de aanleg van de Afsluitdijk in 1932 maakte een eind aan de visserij. De eerste terpen, op Marken 'werven'ge- noemd dateren dus uit de het midden van de veertiende eeuw. Het aantal werd in de loop der tijd uitgebreid tot 27, waarvan er nog twaalf over zijn, waarvan acht be bouwd. In de loop van de 19® eeuw raakten de werven volgebouwd met de karakteris tieke volledig houten woningen. Tegen de werfhellingen werden huizen op palen ge bouwd. In die tijd liep het eiland een paar keer per jaar onder water. Dramatisch was de laatste watersnoodramp -in 1916-, waar over straks meer. Toen er na de afsluiting van de Zuiderzee in 1932 geen gevaar meer voor overstroming was, werd de ruimte tussen de palen bij de woningen getrok ken en ontstonden de onderhuizen. In 1957 werd Marken met het vasteland verbonden door een dijk. Twee jaar later was ook de weg over die dijk klaar. Er was toen een einde gekomen aan de noodzaak van het gebruik van een bootje om het eiland te bereiken en vooral te verlaten. Daarover de volgende anekdote. De maker van dit verslag heeft jarenlang op Marken gevoetbald. Tegen Marken 2 want V.V. Op perdoes, waarin hij speelde, was nog niet zo hoog opgeklommen in de zaterdag- voetbalregionen. Altijd werd op Marken verloren. Op één keer na, toen werd ge lijkgespeeld. Een prestatie van formaat. De Markenaren waren hier niet zo blij mee, wat als gevolg had dat het bootje, ken nelijk bediend door een door verdriet c.q. woede overmande Markenaar, niet meer terug bleek te varen. Na anderhalf uur was de frustratie gezakt, waardoor ons een lan ge zwemtocht bespaard bleef. 1916 (de informatie voor de volgende twee hoofdstukjes is gehaald uit'Marken. De ge schiedenis van een eiland') In januari 1916 loeide een harde noord westerstorm over Nederland. Het water werd dagenlang hoog opgestuwd, met als gevolg dat in de nacht van 13 op 14 janu ari stroomde het water over de dijken, op verschillende plaatsen. Zestien mensen verdronken, vele huizen werden vernield en schepen werden over de dijk heen ge slingerd en in de haven op elkaar stukge slagen. De schade bedroeg 'duizenden en duizenden guldens'. Koningin Wilhelmina bezocht de plaats van onheil op 18 januari. Te voet kon ze, omdat het water weer gedaald was, de Kerkenbuurt rond gaan. Ze sprak troos tende woorden en ging daarna per schuit 162

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2010 | | pagina 38