V'5- Tl M Dirk Pietersz Hartog woonde op de Rijckes- buurt in Noordeinde waar hij in 1683 een tweede huis kocht welke naast het zijne stond. Na zijn dood ging het ene huis naar zijn zoon Pieter Dirksz, het tweede huis naar zijn schoonzoon Jan Meijertsz. In de diverse bronnen komen we Dirk Pietersz tegen als halve capitalist, hetgeen betekende dat hij een vermogen zou heb ben tussen de 1000 en 2000 gulden. Naast de twee eerder genoemde huizen bezat hij ook nog enkele stukjes land in de banne van Graft en een stukje land in de banne van Zuid schermer. Deze stukjes land wer den vervolgens weer verhuurd om zo wat extra inkomsten binnen te halen. Op 15 maart 1685 kocht hij dus het 'boomgaertje' met het 'schapelantje' zoals we reeds hierboven hebben kunnen lezen, later -op 14 april 1691- een stukje land ge naamd'Peereboomslantje'en een akkertje genaamd 'd eijnde' in de banne Graft voor de somma van f103:16:0. Verder is nog be kend uit andere bronnen dat hij twee hui zen op de Rijckebuurt te Noordeinde be zat, een stukje land, zoals reeds vermeld in de banne Zuid-Schermer genaamd 'Ont haring', een stukje land in de banne Graft genaamd 'de Ley'. Daarbij bezat hij tevens nog twee losren- tebrieven ten lande (een soort staatsobli gaties), welke hij uit erfenis had verkregen. De eerste van zijn schoonzuster Neel Wil- lems Kriek, groot 2000 gulden en de twee de op naam van Pieter Dirksz Hartog, groot 1000 gulden. Tot slot nog een 32e part in een taanhuis staande op 't oosten van de Rijckebuurt. Blijven nog de twee dochters van Pieter Al- bertsz over. De oudste dochter was Jantje Pieters. Zij trouwde Cornelis Maertensz de Boer. Deze Cornelis Maertensz was even eens commandeur op de walvisvaart en wel van 1662 tot 1683 aan toe. Hij kreeg drie kinderen, twee zoons en een doch ter en waren woonachtig op de Taanhuis- buurt. Pieter Cornelisz de Boer trad in de voetsporen van zijn vader, hij werd ook commandeur. Zo vaarde hij in 1700 voor Zeger Vettes uit de Rijp, van 1701 tot 1703 voor Jan van Hoorn, eveneens uit de Rijp. Zijn tweede zoon Maerten Cornelisz ging eveneens ter zee maar hij wist het niet zo ver te schoppen als commandeur. De jongste dochter Neeltje Pieters. Zij werd in 1656 gedoopt door haar broer Arent Pietersz. In 1660 trouwde zij met Claes Cornelisz Valck. Deze was afkom stig uit de Rijp en vestigde zich later in Nieuwe Niedorp waar hij gehuwd was met Maertje Cornelis. Zij overleed enkele jaren na hun huwelijk en Claes Cornelisz huwde dus Neeltje Pieters. Ook Claes Cornelisz Valck was commandeur op de walvisvaart (van 1667 tot 1689). Daarnaast voer hij als een van de weinige commandeurs uit Noordeinde ook op de vrachtvaart. ■SBS3 Interieur van een taanhuis. 157

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2010 | | pagina 33