Noordeinde. Dit duurde tot de separatie toe (in 1605) en is het nieuwe raadhuis van Graft gebouwd in het jaar 1613. Vele huizen in Graft en de Bangert werden in die tijd getimmerd. In het Noordeinde van Graft, aan de Hoge Zij halverwege van zuid naar noord, om streeks nummer 15, leefde een timmer man genaamd Albert Pietersz (1570-1636). Zijn zoon Pieter Albertsz (1595-1653) was eveneens timmerman en beiden zullen ongetwijfeld veel werk hebben gehad tij dens de uitbreiding van het dorp. Pieter Albertsz was gehuwd met Marij Jans, wa ren beide doopsgezind en woonden op de Lage Zij, op of nabij de Schoolbuurt. Pieter Plattegrond van Detail van het raadhuis van Graft. Hier is het koggeschip terug te vinden. Albertsz werd in het jaar 1622 gekozen in het dorpsbestuur als rooimeester. Deze moest er op toezien dat men zich aan de bouwvoorschriften hield en niet buiten de rooilijnen bouwden (tegenwoordig zou men dit een bouwopzichter noemen). Jaarlijks werd er op de vrijdag voor pa sen in Graft verkiezingen gehouden voor de diverse ambten zoals schepenen, kerk meesters, weesmeesters, rooimeesters, weesvaders, molenmeesters etc. Overigens werd zijn naam in de boeken opgeschreven als Pieter Albertsz Trong en het jaar daarna, in 1623 als Pieter Albertsz Tronen. In het jaar 1629 en 1630 en 1633 werd hij wederom voor dezelfde functie verkozen, ditmaal staat hij in de boeken als Pieter Albertsz, Waar de toevoeging Trong en Tronen vandaan komt is mij niet hele maal duidelijk maar hier heb ik wel een vermoeden over maar hierover later meer. Ook participeerde hij in het Noordeinder taanhuis en in een vaarhuis. Pieter Albertsz en Marij Jans kregen in totaal zes kinderen, drie dochters en drie zonen. Een dochter overleed reeds op jon ge leeftijd. een Luifel waar de heren Schepenen hun rechtsplaats hadden. Daarna is, tegen Graft en de Rijp aan, op de grens van de ban een nieuw raadhuis gebouwd, alwaar de dor pen Graft en de Rijp'te recht kwamen'. Ttfatthua •'x'hvoHn

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2010 | | pagina 29