VAN TIMMERLUI EN ZEELIEDEN Tijdens het uitzoeken van de stamboom van zijn voorouders kwam Peter Hartog bij ons te recht met een vraag. Na de beantwoording vroeg Fred Hoek of er met het totaal van de ge vonden gegevens niet een artikel viel samen te stellen voor de Kroniek. Tot onze grote vreugde stemde Peter Hartog hiermee in. Onze dank daarvoor! Door ruimtegebrek heeft de plaatsing even op zich laten wachten. Het eiland van Graft en de Rijp werden 's winters nog weinig bewoond, maar 's zo mers kwam men van Limmen en Heiloo op het eiland wonen om de vruchten van het veld te genieten en te gebruiken. Hiervoor werden plaatsen verhoogd met humus om de erven droog te houden. In de zomer maanden trok men vaak het veld in om eieren te zoeken. Men trok een touw over het riet heen zodat de wilde eenden en vo gels opvlogen opdat men ongeveer wist waar de nesten met eieren zich bevonden. Wanneer het weer winter werd en het wa ter steeg, vetrokken de lieden weder naar de Geest-kant om te wonen. Zo was er te Limmen nog een plaats wat het Grafter en Rijperpad werd genoemd. In de tijd dat de buiten- en binnenwate ren nog open lagen kwamen de kogsche- pen uit het noorden van het land via de Kogsloot (genoemd naar de Kogschepen) naar het Starnmeer om daar te vissen. Na hun vistocht kwamen zij naar het water bezuiden Graft om daar hun schepen te reinigen en hun netten schoon te maken. Daardoor kwamen er ook veel meeuwen mee, zodat dit water al gauw de naam Mie wei of Mieuweid werd genoemt. Buiten het verhogen van de erven werd er, reeds eind i3e eeuw al begonnen met het omdij- ken van het land, het noordoostelijk deel in elk geval. Zo werd de waterhuishou ding van het gebied sterk verbeterd door Koggeschip de vorming van een polder en de verdere aanleg van een dijkring. In 1357 kregen de bewoners van Schermer toestemming om hun gebied helemaal te bedijken. Zo eind i6e eeuw begon het dorp langzaam aan te groeien, men bouwde er straten en buur ten. Het eerste raadhuis van Graft lag be westen aan de stenen toren van de kerk in 152

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2010 | | pagina 28