Mevr. Kluft-Kan leest voor. Van links naar rechts de dames: De Vries, Van der Zee, Kluft-Kan, De Jong-Visser november 1937 stelde de voorzitster voor 'om elke week 1 cent mee te nemen om reden dat het te bezwaarlijk werd voor de kas om suiker te kopen, want de penning- meesteresse begon erover te klagen dat het niet meer ging'. Waar ging het om? Het gezellig samen zijn speelde een rol, het sociale aspect speelde een rol. Men ging ook samen uit. En, zoals zo vaak in die jaren, speelde het 'verheffende' aspect een rol. Je kon er ook het een en ander op steken, want er werd voorgelezen en naar leerzame films gekeken. Veel voorkomen de namen van 'voorlezers': mevr. De Reus, Mevr. Kluft-Kan, Mevr. Kluft-Kreb. Maar het hoofddoel was toch de 'productie' voor de tentoonstelling, later de bazar. De eerste tijd werd er veel 'uitgedeeld', waarbij er een puntensysteem voor de kledingstuk ken bestond. Er moest een briefje in de kledingstukken komen aangevende 'wat de dames het liefst hadden van 3 voorwer pen'. Daar werd dan bij de'uitdeling'vanuit gegaan. De inkomsten bestonden in de begintijd uit'wat er in de bus werd gedaan'. Kleine bedragen, maar later veranderde dat. In de eindjaren van de echte bazar kwamen er gigantische bedragen binnen voor het goede doel, vaak het onderhoud van de kerk. Verderop wordt daarop te ruggekomen. Naast de bindende werking stond in feite voorop dat er ergens voor gewerkt werd. Het was niet vrijblijvend! In den beginne Omdat de begintijd vaak het meest karak teristiek is, ook door de totaal veranderde geldbedragen, wordt daar iets uitgebrei- 145

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2010 | | pagina 21