dan het tijdstip van die eerste bazar? Was dat november 1950? Dat werd aangenomen toen in november 1980 het 30-jarig bestaan gevierd werd met een pannenkoeken-eten tje in Driehuis. Een verwarring die misschien ontstaan is omdat in het notulenschrift van het Bazar-commissie op de eerste pagina als datum vermeld staat'November 1950'. Dat was echter het tijdstip van de eerste voorbereidingsvergadering. De bazar vond plaats de week na Pasen 1951. In de notulen van de commissie wordt met grote waardering de 'damesclub'genoemd die voor zoveel materiaal gezorgd heeft. Bedoeld werd kennelijk de in april 1937 opgerichte naaikrans van 'Protestanten richting". Mevr. Van Leijen vertelde op 7 april 1981 tijdens een uitje in Heerhugowaard dat de krans vroeger uit naaikransen bestonden: een naaikrans uit het dorp en een van de Nederlands Hervormde Kerk. Die zijn volgens mevr. Van Leijen later samengegaan. De maker van dit verslag heeft uiteraard niet het recht om de getuigenis van het toen oud ste lid te twijfelen. De twee naaikransen zullen er geweest zijn, maar gezien de namen van de leden is de vereniging, die vanaf 1951 de Nederlands Hervormde Vrouwenvereni ging Schermerhorn werd genoemd en die zich toen aansloot bij de VHVF (de Vrijzinnige Hervormde Vrouwen Federatie), de in 1937 opgerichte naaikrans. Gezien de doelstelling ('van Protestanten richting') moet deze vereniging een band met de hervormde kerk in Schermerhorn hebben gehad. Omdat de laatste bijeenkomst van de vereniging op 7 oktober 1997 plaats vond kan dus met recht van zestig jaar activiteit worden gesproken. In april 1937 was zover. Vijftien dames waren aanwezig om een 'naaikrans op te richten van de Protestante richting'en 'stelden zich beschikbaar één avond per week te komen naaien of breien'. In onze tijd zijn we al weer vergeten hoe dat ging. Hoog tijd om aan de hand van het archief van de vereniging een klein tipje van het verleden op te lichten, en verleden waarin een vrouwelijke penningmeester nog penningmeesteresse heette. Wat was het doel? Welke functie vervulde zo'n vereniging? En wanneer bedachten we, misschien ten onrechte, datzo'n vereniging 'z'n tijd gehad had'. De gang van zaken staat behalve in schriften met harde kaft ook in van die kleine schriftjes, u kent ze nog wel, zo'n 'Elfa'cahier(tje) beschreven. Of in een ongebruikte stuk schoolschrift, zoals het schrift 'Engelse woordjes. In Strange Company' van Ineke Kluft. Iedere week 1 cent De vaste avond werd de donderdag en be sloten werd in de zomer van 1937 een paar maanden te naaien en breien en dan in de herfst opnieuw te beginnen. Het eerste be stuur werd gekozen: Voorzitster: Mej. Boerendans Vice Voorzitster; Mej. van der Meer Penningmeesteresse: Mevr. Koster-Laan Secetaresse; Mej. M. Los, 'die kort der na bedankt heeft en voor wie Mevr. Plevier- Meijer in plaats gekomen is'. Bestuursleden; Mevr. Krul-Kriek; Mevr. Plevier-Volkers; Mevr. Plugboer-van Ber ge. Er zou eens in de maand met een busje gelopen worden, omdat het te bezwaarlijk werd om elke week contributie te betalen. Op iedere bijeenkomst zou thee worden geschonken en zou een stuk worden voor gelezen uit een boek. Subsidie kwam van Volksonderwijs: f 5.- Maar voldoende soelaas gaf dat niet. Op 5 144

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2010 | | pagina 20