gere broer van Jan zich vanuit Kolderveen in Schermerhorn meldt: Pieter Thomas schrijft zich bijna een jaar later (op 23 no vember 1862) op hetzelfde adres in. Hij is dan 20 jaar oud en geeft geen beroep op. Waarom dit is gebeurd is niet bekend, maar in notarisakten van latere datum wordt wel een vingerwijzing gegeven. Het lijkt erop dat Jan Thomas ergens in 1862 lichamelijk zwaar gewond is geraakt. Mogelijk is zijn broer Pieter toen ingesprongen om de her berg draaiende te houden. Er was nog één oudere broer op de ouderlijke boerderij in Kolderveen op dat moment: zijn 24-jarige broer Klaas, maar waarschijnlijk speelde deze al een (te) belangrijke rol in het boe renbedrijfvan zijn vader in Kolderveen. Het overlijden van Jan Thomas In de winter van 1863, op 16 februari, is Jan Thomas in Schermerhorn overleden. Hij is slechts 27 jaar oud geworden. De begra fenis bij de grote kerk in Schermerhorn is waarschijnlijk nog bijgewoond door Pie ter Thomas, die zich een week later, op 24 februari 1863, uitschrijft en terugkeert naar Kolderveen. Neeltje blijft alleen in Schermerhorn achter en meldt als beroep 'Herbergierster'. Blijkbaar heeft ze aanvan kelijk de nering voortgezet, want ze blijft op hetzelfde adres wonen. Een krantenbe richt meldt vervolgens dat een notaris zich bemoeit met de financiële afwikkeling van de nalatenschap: Een maand na het vertrek van Pieter Tho mas wordt hij in Schermerhorn afgelost door zijn oudere broer Klaas Thomas (ge boren in 1838), die zich op 1 april 1863 laat inschrijven op het adres van Neeltje llcken. Hij geeft aan veehouder van beroep te zijn. Nauwelijks twee maanden later echter, op 11 juni 1863, schrijft hij zich al weer uit en keert terug naar Kolderveen. Het is de dag nadat de inboedel is geveild en verkocht. Het lijkt er dus op dat hij in die korte tijd zijn vader heeft vervangen als bewaker van de financiële belangen van de familie Thomas. De timing duidt erop dat de roe rende goederen (op 10 juni 1863) en onroe rende goederen (de herberg, in bezit bij Thomas Roelofs Thomas) ergens in juni zijn verkocht en dat de taak van Klaas daarmee was afgerond. De boedelbeschrijving van 16 APRIL 1863 Er wordt op 16 april 1863 een volledige boedelbeschrijving van herberg de Roode Leeuw opgemaakt. Daarbij worden ook de schulden genoteerd en we vinden daar tussen twee forse rekeningen aan chirur gijn P.H. van Lon uit Schermerhorn en aan de 'medicinae doctor' P.J.C. Luchtmans uit Alkmaar, resp. f 198,25 en f 80,60. Samen is dat bijna f 280,- en dat is ruim meer dan de f 157,-- die de veiling van de gehele in boedel in juni van dat jaar zal opbrengen. Aan de credit zijde heeft Van Lon ook nog Die iets te vorderen heeft van of verschuldigd is aan de onder het voorregt van boedelbeschrijving aanvaarde nalatenschap van JAN THOMAS» in leven Kastelein te Schermerhorn, gelieve daarvan véór den25fle0 April 1863» opgaaf of bétalmg te doen ten kantore van den Notaris j! STIJOUBL in de Scherraeer. Brieven franco. Krantenbericht uit 1863, gevonden in de collectie van het Centraal Bu reau voor Genealogie 139 «..I.I ,mi

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2010 | | pagina 15