A. Colnot. Schermermolens tussen Schermerhorn en Ursem, 1931. Olieverf op doek, afm. (incl. lijst) 94 x 123 cm. Collectie Hoogheemraodschp Hollands Noorderkwartier nr. 3095b. Foto C. de Gooijer, De Rijp. De waardering lijkt sindsdien alleen maar te zijn toegenomen, waarbij momen teel sprake is van een lichter preferentie voor het schilderij van de molens tussen Schermerhorn en Ursem uit zuidelijke rich ting van de Oostdijk, gezien vanaf molen G. Dat daar een serie molens bewaard is gebleven, heeft hier zeker mee te maken. Het betreffende schilderij siert het stofom slag van de monumentale studie Molens in Noord-Holland (1981). Samen met vijf ande re werken van Colnot is het ook opgeno men in de door Rob Bouber samengestel de uitgave Gezichten van Noord-Holland uit 2006. Bouber maakt de opmerking dat wie het schilderij beschouwt, gemakkelijk op het idee kan komen dat het om een schoolplaat gaat omdat Colnot de droog makerij bijna topografisch heeft weerge geven. Hij vermoedt terecht dat de wen sen van het polderbestuur hier de oorzaak van waren. Een detail uit dit schilderij prijkt ten slotte op de folder behorende bij de in april 2009 gepresenteerde Tijdmachine', een door GPS geleide toer met beeld- en geluidseffecten door het'Land van Leegh- water'. De twee doeken keerden in januari 2010 terug van de tentoonstelling in het Museum Kranenburgh en ze hangen nu weer aan de wand van het vertrek waar ze in 1931 voor bestemd zijn en thuishoren: de herenkamer van het Noorderpolderhuis in de Schermer. DiederikAten Bronnen: 0 Regionaal Archief Alkmaar, archief Water schap Schermeer inv.nrs. 36, 59,107, 365. 0 Alkmaarsche Courant. 0 B. Bouber, Gezichten van Noord-Holland. Schil derijen 1880-1950 (Amsterdam 2006). 0 B.W. Colenbrander e.a. (red.), Molens in Noord- Holland. inventarisatie van het Noordhollands molenbezit (Amsterdam 1981). 0 D.A. Klomp, In en om de Bergensche School (Amsterdam 1943). 0 T. de Roos-Van Rooden, Het Noorderpolderhuis. 'In consideratie dat dit door de tijd profijtelijk is' (Alkmaar 1998). 0 A. Venema, De Bergense School (Baarn 1976). 135

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2010 | | pagina 11