giftejaar. Dat geeft al direct een probleem tussen serie 1 en serie 2, beide van 1900. Ik heb hier de tekst van het onderschrift de doorslag laten geven. Bij deze eerste series moest ik al meteen mijn uitgangspunt' eenheid van formaat in afdrukken' erg relativeren. Bovendien lijkt mij de fotografie van serie 2 meer een aanvulling op serie 1. Deze serie 1 foto's zijn van de belangrijke plaatsen in het dorp. Beide series zijn in groene kleur gedrukt. Serie 3 en 4 zijn in bruine druk. In serie 3 zijn al 3 herdrukken opgenomen; 1 kaart uit serie 1 en 2 kaarten uit serie 2. Serie 4 is met rode tekst en al die 6 kaarten zijn her drukken uit de vorige 3 series. Deze serie 4 is hier niet afgebeeld. Serie 5 is in bruine druk met rode tekst waarvan 7 kaarten herdrukken zijn, maar wel in verbeterde uitvoering en met groter beeld. Serie 6 en serie 7 zijn mangaankleurig ge drukt en met een ander lettertype. De foto grafie is geheel nieuw en met veel staande kaarten. Van af deze en volgende series ko men geen herdrukken meer voor. In serie 8 en 9 doen gekleurde kaarten hun intrede. Dezelfde afbeelding verscheen gelijktijdig zowel in zwarte als in gekleur de uitvoering. Een gedeelte van de zwart gedrukte oplage werd hand ingekleurd in kleurinrichtingen bij drukkkerijen. Dit werk werd gedaan door zwakke vrouwen en weesmeisjes, aldus de VDP. In serie 8 zijn 7 verschillende foto's, waar van 4 in kleur en zwart-wit, 2 alleen in kleur, en 1 in zwart-wit. Serie 9 heeft 8 verschillende foto's, waar van 2 in kleur en zwart-wit, 2 alleen in kleur, 4 in zwart-wit Serie 10 in zwarte druk met rode tekst Serie 11. Deze laatste 2 kaarten vormen een vreemd slot aan de kaartenreeks van Van Raven. De achterzijde komt met deze be drukking niet voor in de vorige series. Via de VDP hebben we kunnen vaststellen dat deze kaarten zijn geleverd door Jos. Nuss, fotograaf en uitgever en gedrukt bij Emrik Binger in Haarlem. Deze laatste serie van Van Raven maakt het aannemelijk dat eer dere series ook op diezelfde wijze geleverd zijn. Dezelfde achterkant komen we wel tegen in de serie 14, uitgave van J. Bout Jz. en is dan voorzien van het logo van'DeTulp', het vignet van Jos. Nuss in Haarlem en meestal gedrukt bij E B. Deze firma heeft serie 14 ook kaartnummers gegeven nl. 16892- 16898. Merkwaardig is het dat van drukkerij Van Raven in 1944-1945 (poststempels) weer drie foto-prentbriefkaarten verschijnen. De opnamen van deze foto's zijn wel al ge maakt vóór 1926. Op 2 kaarten staan daarvoor duidelijk aanwijzingen. Zo is het bruggetje op de Tuingracht naar het Bakkersgrachtje op een kaart van uitgever Klaas Pauw uit 1926 geheel verdwenen. Mogelijk was de schaarste in dat laatste oorlogsjaar de reden van de verkoop van deze fraaie maar verouderde kaarten. In 1921 wordt het bedrijf Van Ra ven overgenomen en onder dezelfde naam voortgezet door Luit Visser uit de Beemster. J.W. van Raven is daar na verhuisd naar Amsterdam. Visser werd in 1949 directeur van de Maat- 68

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2010 | | pagina 8