Doets als de eerste bodeloper aangesteld om dagelijks naar Schermerhorn te lopen waar de Postrijders van Hoorn en Alkmaar elkaar ontmoetten om de poststukken uit te wisselen. Tot ongeveer 1850 werd het postvervoer aan het plaatselijk bestuur overgelaten, maar met de postwet van 1850 veranderde dat. In dat jaar kreeg De Rijp een hulppostkantoor. Als Brieven gaarder werd C.H. Hagen aangesteld. De postdirecteur hield kantoor aan huis en het voorschrift vermeldde dat de woning annex/kantoor in het midden van de stad gevestigd moest zijn.2 Hagen vestigde zich in Rechtestraaat 87 oude huisnummering, thans nr. 54. In i860 verhuisde Hagen en werd Pieter Willem van Raven zijn opvolger. Van Raven woon de ook in de Rechtestraat. Achter deze inleiding staat het overzicht van de 33 series prentbriefkaarten en de uitgevers, ondergebracht in het eerste fo toboek. Uitgave J.W. van Raven. De eerste uitgever in De Rijp van prent briefkaarten is dus J.W. van Raven van 1900 tot en met 1903. Over deze periode in het bestaan van de drukkerij is helaas geen let ter meer terug te vinden. In 4 jaar tijd geeft Van Raven in 11 series 90 prentbriefkaarten uit, waarvan 65 kaarten met verschillende foto's en 16 kaarten als herdruk van eerdere kaarten in volgende series. Ook zijn 6 foto's in zowel zwart-wit als in kleur uitgegeven en 4 foto's heb ik alleen in kleur. Negen her drukken en 7 ingekleurde kaarten zijn hier niet afgedrukt. Opvallend is dat in een korte tijd zoveel verschillende kaarten zijn uitgebracht door Van Raven. Gezien de start van de nieuwe, overgebrachte drukkerij in het pand recht tegenover de winkel en het woonhuis in 1900 (nu edelsmid en atelier Anthonie Bouman), leek het mij lange tijd aanne melijk dat Van Raven toen is begonnen met het drukken en uitbrengen van deze prentbriefkaarten. Dat gaf mij ook een ver klaring voor de grote hoeveelheid verschil lende foto's want Van Raven kon gemakke lijk in zeer kleine oplages drukken. Nu weet ik, dank zij de deskundigen van de VDP (Vereniging Documentatie Prent briefkaarten) dat van Raven deze kaarten niet kan hebben gedrukt vanwege de be nodigde grote apparatuur. Rond 1900 wer den kaarten meestal in Duitsland gedrukt en iets later ook bij enkele grote drukke rijen in Nederland zoals Senefelder en Em- rik Binger in Haarlem, eerst in steendruk, later in lichtdruk. Het is heel moeilijk vast te stellen wie de drukker is geweest als er geen naam of logo op de kaart staat. Later, vanaf 1905, zien we bij enkele Rijper kaar ten van o.a. uitgever J. Bout Jz. een drukker vermeld met logo. Fotografen voor Van Raven zijn onbe kend; ik heb nog niet één van de 65 opna mes in een ander gebruikterug gezien. Dat wijst ook op drukkers die de opnames voor kaarten laten maken waardoor die opna men hun eigendom blijven. De serie-indeling Voor de vaststelling van de series binnen de Van Ravencollectie ben ik uitgegaan van de eenheid van formaat in afdrukken van de afbeelding en van de tekst. Ook de bedrukking op de adreszijde doet daarin mee. De tijdsvolgorde van de series is ge heel afhankelijk van de afstempeling op de zegels. De vroegste afstempeling bin nen de serie heb ik aangehouden als uit- 67

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2010 | | pagina 7