NIEUWE BOEKEN Nieuw boek in de museumwinkel Peter Bes en HansTentije. Ergens onderweg; tekeningen en gedichten. [De Rijp,] 2010. Met subsidie van Stichting A. Roland Holst Fonds. 9,50. Uit 'Ergens Onderweg' De huidige tentoonstelling in ons museum heet 'Ergens onderweg'. Wie de tentoon stelling bezoekt, wordt de titel duidelijk. Mooi is het thema ook uitgewerkt in de ge lijknamige bundel van beide kunstenaars. Hans Tentije presenteert er zes gedich ten in. Het eerste gedicht is een mijmering onderweg over iemand die altijd onder weg is: de beroepschauffeur uit Oost-Eu ropa. Het tweede gedicht roept de sfeer van oostelijk Duitsland en Polen op. Het derde gedicht begint met een verwant thema: eenzaamheid. Het gedicht begint met de zin: 'Eenzaamheid alleen was niet genoeg...' Het vierde gedicht gaat naar het verle den:'Vergeefs heb ik geprobeerd tenmin ste de plek terug te vinden, maar dat stuk van mijn bestaan was blijkbaar voor goed gewist'. En dan is het vijfde gedicht bijna een pastorale: een herder met zijn kudde die hij bijeenhoudt met zijn verbeten hond. Dit gedicht beschrijft een droom waarin de jacobsladder voorkomt, waarlangs dit keer geen engelen opstijgen en afdalen, maar balen stro een hooiberg vormen en de arbeiders gestichtbewoners zijn. De droom die de wegen naar al het vergeten bestrijkt, leidt niet tot zelfkennis (Wie ben ik? Ik had zo graag gewild dat ik het wist). In het zesde gedicht wordt het thema van het eerste weer opgepakt: onderweg. De ik-figuur vindt tenslotte een hotel. Op zijn kamer treft hij een kast met lege planken en één hangertje. Hij vindt een stukje van een ongetwijfeld grote legpuzzel, die hij nooit zou kunnen zien. Zelfs niet in zijn dromen. De gedichten worden afgewisseld met drie maal vier tekeningen van Peter Bes. Die tekeningen drukken vervreemding uit in die zin dat het landschappen zijn waar je je niet direct thuis voelt. Een blad vul len met leegte. De tweede serie toont de eenzame wandelaar in keurig kostuum door een verlaten oord dat geaccentueerd wordt door een grote ijzeren boogbrug. In de derde serie loopt een man in T-shirt door een landschap dat met enkele lijnen wordt aangegeven. Leegte tekenen is een kunst. De leegte wordt geaccentueerd door een man die gaat. Het is niet duide lijk waarheen. De kijker weet alleen: hij is onderweg. Daarmee sluiten gedichten en tekeningen naadloos aan op elkaar. Troos tend is het niet. U kunt zich er wel in her kennen. Herman Meddens Het boekje'Ergens Onderweg'is samen met andere uitgaven van HansTentije en Peter Bes verkrijgbaar in de museumwinkel. 121

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2010 | | pagina 61