BOEK UIT DE MUSEUMBIBLIOTHEEK: Hoe pastoor Meinard Man van Graft carrière maakte in 1501 In de bibliotheek van het museum staan honderden boekwerken. Elders in dit num mer vertelt Henri van der Plaat hoe deze collectie beschreven is en hoe daarmee de collectie ontsloten is. Henri van der Plaat en Atie van Olst hebben daar heel wat donderdagochtenden aan besteed. Ondanks deze systematische beschrij ving is het ook leuk om zo eens onsystema tisch te kijken of te grasduinen in de boe kerij. Zo stuitje op een lijvig boekwerk over de abdij van Egmond. Het boek dateert uit 1973. De schrijver is de benedictijner mon nik pater Hof, een bekend historicus. Omdat het vorige nummer de geschie denis van Grafter Kerk bevatte, lees ik wat er over Graft geschreven staat in deze kro niek van de Egmonder abdij. Graft wordt genoemd bij het jaar 1509. Op 1 september 1509 brak er brand uit in de boerderij van het klooster te Egmond. Hooibroei was de vermoedelijke oorzaak. Enkele dagen na de brand brak de zeedijk bij Petten door en het zeewater gutste het Noordhollandse land binnen. Het water stond tegen de muren van de abdij. Zes weken later stierf de abt. Het was de uit Gelderland afkomstige Hendrik van Wittenhorst van Rees die veel had bijgedragen aan het strikte naleven van de kloosterregel. Zijn opvolger was de eerste abt die niet van adel was: Meinard Man. Tekening Ruïne westgevel Abdij Hij was wel verwant von Egmond Bibliotheek museum aan aanzienlijke families, zoals Van Foreest uit Alkmaar en de notabele Haarlemse Van Lispen. Deze Meinard was in 1492 be noemd tot 'vice' pastoor in Graft. De kerk in Graft was namelijk een zogeheten vicarie, begeving of presentatie van de abdij van Egmond. Vaak was dan een benedictijner monnik pastoor, maar omdat die mon nik in het klooster verbleef, kon hij geen praktische zielzorg verrichten in een vica rie op minstens een halve dag reisafstand. Daarom werd een vice-cureyt benoemd. In Egmond was het in die jaren rommelig. Tussen 1490 en 1500 werden strenge her vormingen doorgevoerd. In 1501 besloot de Grafter pastoor zijn vicarie er aan te ge ven en in te treden in de toen weer zuivere Egmonder abdij. Hij werd benoemd tot pastoor van een vicarie van de abdij en stelde op zijn beurt ook weer een vice-pastoor aan die in dezelfde positie ver keerde als hij zelf de tien jaar daarvoor in Graft. In 1505 werd Meinard met een delicate missie naar slot Ypelaer gezonden, een kasteeltje bij Breda 119

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2010 | | pagina 59