BOOTTOCHTEN MET DE MUSEUMBOOT MARIA-LIJNTJE kenhout brokkelt te gemakkelijk, zeker bij kops hout. Meestal werd er beukenhout of iepenhout voor gebruikt wat dan vaak donker gekleurd werd alsof het tropische hardhout was. Het handvat om deze spil te draaien is meestal een messing staaf, soms een hard houten staaf en in uitzonderlijke gevallen een versierde houten greep. U kunt de linnenpers bewonderen bij het thema 'arm en rijk' op de eerste verdieping van het museum. Herman Meddens Een heerlijk dagje uit, dat vaarplezier en geschiedenis combineert. U kunt kiezen tus sen een rondleiding in het Fort bij Spijkerboor of een bezoek aan de Museummolen in Schermerhorn. De afvaart is om n.oo uur bij Museum In 't Houten Huis,Tuingracht 13,1483AP De Rijp. U bent om 15.00 weer terug om Museum In 't Houten Huis en De Rijp te bekijken. De prijs voor deze vaararrangementen bedraagt 15 per persoon. Alle toegangsprijzen zijn daarbij inbegrepen. Reserveren is om teleurstelling te voorkomen noodzakelijk.Telefoon museum: 0299 671286. Voor nadere informatie kunt u ook terecht op de website van het museum: www.houtenhuis.nl Programma 2010 Datum Afvaart Bestemming 4 juli 11.00 uur Fort bij Spijkerboor 11 juli 11.00 uur Museummolen 1 augustus 11.00 uur Fort bij Spijkerboor 8 augustus 11.00 uur Museummolen 22 augustus 11.00 uur Fort bij Spijkerboor1 5 september 11.00 uur Museummolen Maatwerk Op andere dagen en tijdstippen kunnen wij voor groepen (vrienden, familie, collega's) maatwerk leveren. Dat geldt zowel voor het aanvangstijdstip als de bestemming. 1. Geen rondleiding, maar bezichtiging fort met behulp van beschrijving. Prijs: 12,50. ornamentiek. Later komt daarvoor in de plaats de hardhouten versieringen, zoals palissander en ebbenhout. Niets nieuws, want dat zien we bij alle meubelen zo ont wikkelen. Het persgedeelte, bestaande uit de twee stijlen en de tussenliggende balk, wordt schavot genoemd. De balk heet schavotbalk. De lange houten spiraal, spil genoemd, die de schroef vormt om het persblad neer te drukken of omhoog te halen is nooit van eikenhout gemaakt. Ei- 118

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2010 | | pagina 58