UIT DE PEN VAN.... HENRI VAN DER PLAAT Geen kwaad Na een verenigings-huis-drukkerij géén verplichtingen meer! Niet meer 'liefst gis teren klaar' of 'Kunnen jullie er vandaag nog 100 kopietjes bij maken?' Maar écht niks doen? Zo'n vrijblijvend wandelgroepje op de vrijdagmorgen, on der het motto:'Je komt of je komt niet Dot kon toch geen kwood? Wél als er een dame meeloopt, die als vrij williger in Museum In't Houten Huis werkt, en daarover zo enthousiast is, dat ze me overhaalt ook eens bezoekers te ontvan gen. 'Je mag zelf een morgen of middag kiezen. Nee, geen verplichtingen'. Dot kan toch geen kwaod? Wél als je zelf 'valt' voor -in willekeurige volgorde- het gebouw, de professionele tentoonstelling, de andere vrijwilligers en natuurlijk de enthousiaste bezoekers van ons(!) museum. Je ziet bepaalde vrijwilligers een groep rondleiden. Lijkt me leuk Je loopt eens mee, leest in de stille uurtjes een en ander over de indeling van het museum en de tentoongestelde stukken. En ja:'die is ziek, die is verhinderd en die is met vakantie. Kan jijNatuurlijk! Dat kan toch geen kwaod? En dan gebeurt het. De dames die de mu seumbibliotheek beheren, vinden het wel letjes. Dan moet je geen nieuwe mensen vragen, als er een ex-leraar Nederlands on der je vrijwilligerspubliek zit. Zonder aarze len steek ik mijn hand op. Een mooi privé klusjeOverzichtelijk Dat kan toch geen kwaad? Hé, ik ben niet de enige! Een tweede hand die vastzit aan een dame die me tot dan toe vaag bekend voorkomt. Jenny vindt het prachtig: een duo, dat kan wat worden. Ik denk:'Weg solocarrière als bibliothecaris van een eigen boekengalerij.' Atie van Olst (die naam blijkt mijn con currente te dragen) wéét het: ik heb haar mijn concurrentiegedachten na een paar (vrijwel vaste!!) donderdagmorgens opge biecht. Beiden hebben we erom gegrin nikt. Tot nu toe werken we prima samen! Het blijkt ook geen werkje voor één persoon te zijn. Meer dan 800 boeken is veel, vooral als er maandelijks een aantal bijkomt. Het gaat allemaal trager dan we dachten, leder boek wordt door ons in de computer uitgebreid beschreven. Soms is het moeilijk te kiezen voor de juiste cate gorie: hoort dit boek bij zeevaart, visserij of geografie? We zijn beiden gewetensvol en dat kost tijd. Soms zijn alle nieuwelingen opgeslagen. Dan gaan we verder met 'het grote werk'. We willen, omdat in de loop der jaren er meer mensen aan het catalogiseren zijn geweest, alle boeken nalopen en proberen zoveel mogelijk eenheid in het systeem aan te brengen. Eén ding speelt voor ons de hoofdrol. Als iemand iets over een bepaald onderwerp wil weten dan moet dat te vinden zijn in 115

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2010 | | pagina 55