momentopname in één vlak weer te ge ven: van wit tot zwart en alle tinten daar tussen. Zijn portretten en stadsgezichten roepen vaak verlatenheid en eenzaamheid op.'Bes toont zich een romanticus, die blijft zoeken. Hij morrelt, peutert, verbeeldt, ver schuift, monteert en slijpt bij, in de hoop ergens een vinger achter te krijgen, te ont dekken of er zoiets als een diepere zin, een onomstotelijke waarheid bestaat. Soms dienen zich momenten aan waarop er iets cruciaals lijkt te gaan gebeuren, waarop het raadsel eindelijk ontsluierd zal worden. Dat gebeurt telkens net niet, maar het web van suggesties en suspense houdt je gevangen.' (uit 'Peter Bes, getekend licht'. Amsterdam, De Harmonie, 1998). Tegenwoordig maakt Peter Bes vooral te keningen, schilderijen, foto's en objecten. HansTentije Hans Tentije is geboren in 1944 in Bever wijk, woont aan de Rechtestraat in De Rijp en werkte als docent Nederlands. De eer ste gedichten die Tentije schreef hadden een politieke inslag. Zijn latere gedichten benadrukken meer de avontuurlijke kant van het leven. Voor de bundel 'Wat ze zei en andere gedichten'ontving HansTentije in 1979 de Van der Hoogtprijs en de Her man Gorterprijs. In 2005 werd hem de Gui- do Gezelleprijs toegekend voor de bundel 'Deze oogopslag'. Tentije is een productief dichter. Elke twee jaar verschijnt er wel een bundel. Als licht en donker kenmerkend zijn voor Peter Bes dan is het niet verwon derlijk dat er een vruchtbare samenwer king kon ontstaan met Hans Tentije die hetzelfde thema in beeldende woorden uitdraagt. Enkele titels van zijn dichtbun dels luiden immers: 'Nachtwit', 'Scheme ringen', 'Uit zoveel duisternis', 'Wat het licht doet'. Tussen licht en donker vertolkt deze poëzie emoties die het leven en de dood oproepen. 11 Grafter raadhuis Glas-in-loodraam Grafter kerk De Grafter kerk binnenstebuiten Begin april werd de tentoonstelling in het Grafter raadhuis over de verdwenen Graf ter kerk geopend. De burgemeester trok het doek weg en daar stonden de glanzen de deuren nu echt bijna helemaal terug op de plek waar ze hoorden. Het dorp Graft bezat ooit een grote kruiskerk met een prachtige toren. Die kerk is in 1951 wegens bouwvalligheid gesloopt. Fred Hoek heeft in de vorige Kroniek ge schreven over de bouwgeschiedenis van deze kerk. Er rest nog de fraai gerestaureerde zer- kenvloer met oude graven (de oudste steen dateert van 1575!) en interieurstukken die bewaard zijn gebleven. Die worden ten toongesteld in het raadhuis. De bezoeker kan de o.a. avondmaalsbekers en -schotels bewonderen, enkele fragmenten van ge brandschilderd glas, een in leer gebonden Statenbijbel en enkele kleinere bijbels. De interieurstukken bevonden zich jaren in het oude Grafter weeshuis. Ook zijn er aar dewerk voorwerpen te zien die in de tuin achter het weeshuis zijn gevonden. 4

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2010 | | pagina 54