gelijk is Grietje na het huwelijk van haar resterende zoon Dirk in 1842 ook in het grote huis aan de Rechtestraat komen wonen. Daar konden de twee zusters na de dood van Jan Boon natuurlijk niet blij ven. Boon had echter ook hierin voorzien. Hij schonk de twee zusters in zijn laatste wil '...gezamenlijk gedurende haar beider leven...het vrije gebruik en bewoning van een huis, pakhuisje op den wal'. Met bij elkaar 300 gulden, vrij wonen en wat bijwerken waren de gezusters Dolleboter verzekerd van een financieel onbezorgde toekomst. Zij bleven tot hun dood in het walhuis wonen. Grietje overleed op 30 sep tember 1874. Geertrui overleefde haar een halfjaar, zij stierf op 2 april 1875. Museum Jan Boon Het walhuis kwam daarna ter beschikking van de directeur van de Maatschappij. Het karakteristieke pandje was rond 1980 be hoorlijk in verval geraakt. Wel stond het op de monumentenlijst. Het bestuur van de Maatschappij besloot tot restauratie en in verband met de verlening van subsi dies voor dit project kreeg het walhuis een museale bestemming. In 1984 opende het Museum Jan Boon zijn deuren. Sindsdien worden er wisselende tentoonstellingen georganiseerd. Een visite aan het verbor gen en knusse walhuis is echter op zich al een kleine sensatie. Als we de trap bestij gen en op de eerste verdieping komen, is het altijd even zoeken naar evenwicht. De vloer is waterpas, maar het hele walhuis schuin verzakt naar de kant van de tuin en onwillekeurig leunt de bezoeker even mee. Het draagt alleen maar bij aan de hier nog proefbare sfeer van de tijd van Jan Boon Junior en de gezusters Dolleboter. DiederikAten (met dank aan J.W. Balder van het Regionaal Archief Alkmaar) Geraadpleegde archivalia Regionaal Archief Alkmaar: Doop-, trouw- en begraafboeken De Rijp. Burgerlijke stand De Rijp Bevolkingsregister De Rijp Archief familie Boon/Maatschappij tot Bevordering van Nijverheid Archief doopsgezinde gemeente De Rijp Geraadpleegde literatuur D. Aten, V. Wijnekus, 'Jan Boon Jr in het huisje op de wal', Een nieuwe Chronyke 1, nr. 3 (sept. 1984), pp. 59-65. W.J. van den Berg e.a., Kadastrale atlas van Noord-Holland 1832. Deel 6 Graft, De Rijp (Haarlem 1996). Jan Boon Junior 1758-1847. Koopman en reder in De Rijp (uitgave Stichting Jan Boon bij het 150-jarig bestaan van de Maatschappij). C. de Jong e.a., Gebouwd in De Rijp. Een wandeling door het beschermd dorpsgezicht van De Rijp (Wormerveer 1991). V.J.M.L. Wijnekus, Inventaris van het archief van de familie Boon 1694-1847 en van de Maatschappij tot Bevordering van Nijverheid..., 1847-1960 (Regionaal Archief Alkmaar 1986). 110

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2010 | | pagina 50