'EEN PAKHUISJE OP DEN WAL' Diederik Aten bood ons een artikel aan over het Walhuis in De Rijpwaarin het museum Jan Boon is gevestigd. Hij maakte het artikel in verband met een tentoonstellingscatalogus. Hij richt zich in het artikel vooral op de gezusters Dolleboter, de diensbodes van Jan Boon Junior. Naar die diensbodes is nooit echt onderzoek gedaan. Het is een mooie 'kleine geschiedenis'. We bedanken Diederik hartelijk voor het beschikbaarstellen. De foto is gemaakt door Cees de Gooijer. De redactie bedankt ook hem voor de toestemming voor het gebruik. Jan Boon Junior en zijn dienstboden Naast de bibliotheek aan de Rechtestraat Tot bevordering van de nijverheid in De Rijp staat een royaal herenhuis met voor- en overtuin (nr. 146). Het gaat om Rond 1780 vormde De Rijp nog slechts de dienstwoning van de directeur van de een fletse schaduw van het volkrijke en Maatschappij tot be vordering van Nijver heid in De Rijp uit het fonds van wijlen Jan Boon Junior en van de firma van Aldert en Jan Boon. Het pand dateert uit 1912 en verving het oude woonhuis van de reder, koopman en fabrikant Jan Boon Ju nior, de stichter van de genoemde Maatschap pij. Achter het grote huis staat op de wal van de sloot nog een Het Walhuis. Foto Cees de Gooijer pandje, bereikbaar via het steegje naast de bibliotheek. In dat uit circa 1725 daterende walhuis is tegenwoor dig het Museum Jan Boon gehuisvest. Het walhuis is zeker onze aandacht waard. Het gaat om een monumentje met een 'klei ne', maar interessante geschiedenis. Waar diende het precies voor? En wie hebben het bewoond? Voordat we op deze vragen ingaan, moet echter eerst even worden stilgestaan bij Jan Boon Junior, de laatste Rijper reder van formaat. welvarende dorp dat het in de 17® eeuw was. Toch waren er nog enkele kapi taalkrachtige families die de walvisvaart en haring vangst gaande hielden. Zij hadden ook belangen in toeleverende bedrijven als touwslagerijen, zeilenma- kerijen, nettenbreierijen en -taanderijen, scheepswer ven, houtzaagmolens et cetera. Onder deze families bevond zich het doopsge zinde geslacht Boon. Voor al de in 1758 geboren Jan Boon Junior ontpopte zich als een grote reder, han delaar en fabrikant. Voorts was hij meer dan 50 jaar diaken van de doopsgezinde gemeente en diende hij zijn dorp in de zowel economisch als politiek zo moeilijke Bataafs-Franse tijd (1795-1813) herhaaldelijk als bestuurder. In 1811 was Boon zelfs korte tijd'maire'of burgemeester van De Rijp. Jan Boon Junior huwde in 1783 metTrijn- tje Lakeman (1766-1826), een dochter van een reder en koopman uit Krommenie. Dit huwelijk bleef kinderloos. Boons jongere 108

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2010 | | pagina 48