aan den Aartsdiaken^ der men alle moeite hebben gedaan om het uit 1983 van een vroeg middeleeuws hou- bouwsel zo goed mogelijk in goede staat ten kerkgebouw bij Assendelft. Vergelijk- te houden. Begin ise eeuw werd er weer baar, omdat deze ook in het veen stond, eens over de kerk van Graft geschreven, in tegenstelling tot de kerken op de zan- Over deze periode is iets meer geschreven, derige geestgronden. Er werden stenen maar blijft toch maar beperkt tot enkele voetplaten teruggevonden waarop een geschriften, echter wel officiële! In een i6e houten staketsel had gestaan. De staan- eeuws afschrift van een privilege uit 27 april ders bleken onderling op afstanden van 1404 van hertog Aelbrecht van Beieren, 1,50 tot 2,30 meter te hebben gestaan. Uit graaf van Holland, (broer van Willem V) aan de opgraving bleek het over een kerkje te Graft gegeven, werd twee keer de Grafter gaan van 6x12 meter. Gezien de voorhan- kerk genoemd, waarmee het bestaan van den geringe houtmaten lijken dergelijke deze kerk nogmaals wordt bevestigd. afmetingen de uiterste grenzen. Niet zo De priester Hugo Franciscus van Heus- verwonderlijk omdat loofbomen op een sen (1654-1719) verhaal de in zijn 'Oudheden en Gestichten van Kenne- merland' het volgende over de kerk in 1404: De Pastory zoo wel als tr, het Kosterschap wierd c «L.. 3'rJL door de Graaven begee- "S ven: dan het bevestigen „jT nifatius werd genoemd. Aquarel van Fiel van der Veen, een impressie van het kerkje waarvan Van Heussen ging ver- het fundament bij Assendelft werd opgegraven. Een dergelijk bouw- volgens verder met een werkje mag ook worden verondersteld in Graft.6 lijst van pastoors en on derpastoors die vanaf 1414 de parochie van slappe bodem nu eenmaal geen woudreu- Graft hadden gediend. Van de pastoor Cor- zen opleverden. nelis Petrus Maria Holtkamp (1902-1986) is De kerk zal geen grote verandering heb- een lijst bekend waarin andere bedienaars, ben ondergaan. Wellicht was hij iets groter vanaf 1405, worden genoemd en altaren en van gekantrecht (gezaagd) hout opge- met hun bedienaars worden aangehaald trokken. Immers het was het begin van de welke waren gewijd aan de Heilige Maria industriële windmolens waardoor hout ge en -Catharina en de Heilige Geest8. makkelijker kon worden gezaagd. Het hout Er is geen prentje van de kerk voorhan- was ook ruimer in te kopen bij houtzagers den maar wel een archeologische vondst en wellicht was er van elders aangevoerd 8

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2010 | | pagina 8