De fundamenten van een if-eeuwse boerderij uit het Noord-Hollandse veengebied. Een in Pop pendom opgegraven boerderij heeft er ongeveer zo uitgezien. De eerste kerk of kapel van Graft zal er niet veel anders hebben uitgezien. Reconstructietekening naar J.C. Besteman en A.J. Gui- ran, IPP Amsterdam.6 eerwaarde Dirck Albrechtsz. op 11 augus tus 1368 wel de eerste echte bouwpastoor naar Graft7. Een beter gebouwtje mag worden verondersteld. Vanaf de kleiplaat maakte men een lichte houten paalfun- dering, 'op kleef' in de grond gedreven om wegwaaien te voorkomen of verbonden aan ingegraven veldkeien. Daarop kwam een houten bouwsel van rondhout, afge dekt met riet, wat goedkoop en onbewerkt kon worden gebruikt. Waarschijnlijk nam men voor de funderingspalen een edelere houtsoort, zoals eikenhout. Zo kon rotting op de grond(water)lijn zo lang mogelijk worden uitgesteld. Deze manier van bou wen kan vergeleken worden met die van de paalwoningen die heden ten dage nog zijn te zien in minder ontwikkelde gebie den. De afwerking aan de buitenzijde zou wel eens bestaan kunnen hebben uit ge vlochten wilgentenen tussen of tegen het houten geraamte dat werd afgesmeerd met klei vermengd met stro/riet en/of mest om scheuren enigszins tegen te gaan. Van een toren, laat staan van een luidklok, kan geen sprake zijn geweest. De kerk was voor de omwonende dorpelingen slechts een beschutte plek voor de eredienst. De (parochie)kerk van 1405 De eerste kerken waren van hout en moes ten zeer goed worden onderhouden wilde men ze langer in stand houden. Voorts wa ren ze doorgaans groter dan een gemid delde woning en waren geld en middelen uit giften moeizamer te vergaren, dus zal

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2010 | | pagina 7