spreken. Hij presenteert dit alsof het de gewoonste zaak van de wereld is dat men wel eens naar Den Haag reist om met de prins te spreken. Leeghwater vertelt in zijn boek ook dat hij op verzoek van hoogge plaatste personen naar Bordeaux en Metz reisde. Hij presenteert daarmee zichzelf ook als een (zeer) bereisd man in een tijd dat menigeen niet verder kwam dan Alk maar, Hoorn of Purmerend. In een inleidend hoofdstuk beschrijft Han van Zwet zeer overtuigend hoe Leegh- water's Meerboek in geploegde aarde viel. Er waren al vanaf 1615 voorstellen gedaan de waterwolf te temmen. Invloedrijke lie den hadden al verschillende keren octrooi aangevraagd, maar de bedreigde steden Haarlem en Leiden vreesden stilstaand water in hun grachten en het Spaarne met vervuiling en stank als gevolg. Zij verzet ten zich enerzijds en claimden anderzijds de eigendom van de Haarlemmermeer. De claim kwam overigens niet van Haarlem maar van Leiden. Leeghwater heeft al in 1629 kaarten en aantekeningen gemaakt en in 1635 presenteerde hij zijn plannen aan de Staten. Zonder succes. Het boek in 1641 was zijn laatste poging. Het boek was kennelijk een bestseller, het plan werd niet uitgevoerd. Van Zwet bekijkt het plan ook als een echt technisch plan en concludeert dat het een realistisch voorstel was. Het is welis waar niet tot in alle details uitgewerkt en het behandelt niet alle te voorziene pro blemen, maar het is meer dan een globale brochure. De besomming bijvoorbeeld is logisch opgebouwd. Daarmee doet deze inleiding op de 'veertiende druk' recht aan 'onze' Leeghwater. Van Zwet stelt dat Leeghwater met zijn Meerboek emplooi zoekt en hij haalt daar bij de latijnse spreuk aan waarmee Leegh water zijn betoog eindigt: Het loon verzoet de arbeid (Laborem mitigat merces). Dat is mij te kort door de bocht. Het kan zijn, maar Leeghwater is dol op Latijnse spreuken: Fi nis cironat opus (het einde is de kroon op het werk), tandem bonus causa triomphat (uiteindelijk wint de goede zaak), nihil ab omni parte beatum (Niets is volmaakt). Pronken met de klassieken en het klassie ke: daarin is hij een kind van zijn tijd. Voor hem die zo in de schaduw van de tijd verborgen staat, geldt toch zeker ook een andere adagium: Wie schrijft die blijft. Herman Meddens Het boek is te bestellen bij het Hoogheem raadschap: m.schaatsbergen@hhnk.nl of tel. 0299-663000 (mevr. Schaatsbergen). Prijs 15,-incl. portokosten. Nieuw (serie) in de museumwinkel: In de museumwinkel is vanaf december de serie 'Waterland waar blijft de tijd' ver krijgbaar. Neemt je mee op een historische ontdekkingsreis door Waterland. Onderwerpen zijn onder anderen, het boerenbedrijf, de middenstand, de kerken, de scholen, de visserij, het waterbeheer, de volkscultuur en de kunst. Het museum heeft aan verschillende de len meegewerkt in de vorm van foto's. De serie wordt uitgebracht in 16 delen. Deel 1 t/m 5 is reeds aanwezig. Te koop in de mu seumwinkel voor 4,95 per deel. 57

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2010 | | pagina 57