1 NIEUWE BOEKEN Nieuw boek in de museumbibliotheek: Diederik Aten, Marijke Joustra en Han van Zwet. Leeghwater en het Haarlemmermeer; 26e uitgave van de Vrienden van de Honds- bossche, kring voor Noord-Hollandse waterstaatsgeschiedenis. Hoogheem raadschap Hollands Noorderkwartier, 2009. ISSN 1572-3135 Een mooie aanwinst voor onze biblio theek. In ons museum zit Leegh water met zijn rug naar de bezoekers toe te schrijven aan een bestek of mis schien wel aan zijn plan de Haarlemmermeer droog te malen. Daarmee blijft Leeghwater niet meer dan een historisch silhouet. Hoe verschillend is dit silhouet in de loop der eeuwen in gevuld. In onze tijd is hij sterk gerelativeerd tot niet meer dan een bekwaam ambachtsman, maar honderd jaar eerder werden nog standbeelden voor dit genie opgericht en kon hij vanaf zijn sokkel toezien hoe meer dan twintig ge meentes straten naar hem vernoemden. We weten heel weinig over Leeghwater. Of Leeghwater een begenadigd molen bouwer was of een visionair projectont wikkelaar of alleen maar een doopsgezin de praatjesmaker uit De Rijp, daarover is geen eenduidige uitspraak te doen. We hebben van Leeghwater echter zijn Haarlemmermeer boek. Dit boek over de mogelijke drooglegging van de Haar lemmermeer is opnieuw uitgegeven in modern Nederlands. De vlot geschreven hertaling is van Marijke Joustra. Het is daarmee eigenlijk de i4e druk. De aante keningen bij deze editie van Diederik van Aten zijn waardevol en open minded, juist ook omdat hij af en toe schrijft: 'Het is niet duidelijk wat er in deze passage bedoeld wordt'. De eerste druk verscheen in 1641. Dat zelfde jaar nog verscheen een tweede druk. Het jaar daarop de derde druk. Bin nen het jaar volgde de vierde druk. De vijfde druk verscheen daarentegen pas elf jaar later in het Rijper rampjaar 1654, vier jaar na Leeghwater's overlijden. Hoe het zij, het Haarlemmermeerboek werd kennelijk gretig verkocht. Leeghwa ter breidde het steeds een beetje uit. Hij kreeg kennelijk de smaak te pakken en waagde zich acht jaar later aan een ge schiedenis van Graft en De Rijp. Dit kleine 'chronyke' werd in latere drukken aan het Haarlemmermeerboek toegevoegd. Hoe je ook over Leeghwater denkt, ken nelijk werd hij door tijdgenoten serieus genoeg genomen. In 1642 verscheen er zelfs een tegenschrift van de Leidse land meter Colevelt. Daarin somt deze een aan tal bezwaren op, die op zijn beurt door Leeghwater badinerend als 'gezeur' wor den afgedaan. Daarin is Leeghwater be hoorlijk persoonlijk. Colevelt is dat niet en als Leeghwater zo'n praatjesmaker en op schepper was geweest, dan had Colevelt hem daar wel op kunnen aanspreken. Leeghwater geeft in zijn boek aan dat hij met de groten van zijn tijd verkeert, al thans dat hij uitdrukkelijk hun adviseur is. Zo beschrijft hij een gevaarlijke tocht op het meer nadat hij met zijn zoon in Den Haag was geweest om het een en ander met stadhouder Frederik Hendrik te be- 56 Leeghwater en het I laarlemmermeer

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2010 | | pagina 56