OHV Collectie Afbeeldingen - Verslag over 2009 Een groot deel van de tijd werd besteed aan het verwerken van nieuwe aanwin sten, voor het merendeel originele foto's en prentbriefkaarten. Aan het eind van het jaar waren bijna 3100 afbeeldingen ver werkt. Dat verwerken houdt allereerst in dat de aangeboden afbeeldingen worden geselecteerd. Hebben ze betrekking op het werkgebied van de OHV, laten ze iets zien van tenminste enig belang, zijn ze van voldoende kwaliteit om ze straks te ge bruiken in bijvoorbeeld de Kroniek of voor een tentoonstelling? Daarna worden de afbeeldingen op een veilige manier opge borgen; essentiële gegevens worden in de computer vastgelegd. Het bereiken van de 3000-ste record werd met gebak gevierd. Het dit jaar verworven materiaal heeft voor een groot deel betrekking op De Rijp en Graft, minder op de andere dorpen van het Schermereiland. Echt ondervertegen woordigd waren afbeeldingen van onder meer de Starnmeer, Markenbinnen en de Schermer; daarvan zouden we graag meer afbeeldingen op willen nemen. We hebben dit jaar helaas afscheid moe ten nemen van Jaap Feenstra. Ongeveer tien jaar hebben we op een zeer plezierige en vruchtbare manier met hem samenge werkt. In de herfst kwam Jan Kaptein ons groepje versterken. Hij richt zich op het scannen van de afbeeldingen, zodat die ook visueel zijn gedocumenteerd. Voorde len van die scans zijn, datje de originelen minder hoeft te hanteren en dat je sneller een gewenste afbeelding kunt opzoeken. Terwijl we ons in de afgelopen tien jaren vooral hebben gericht op het verwerken van al aanwezig en nieuw binnenkomend materiaal, zijn we nu ook eens in die 3100 records aan het kijken. Hoe goed hebben we het eigenlijk gedaan? De balans is zon der meer positief maar we zijn uiteraard toch een aantal dingen tegengekomen, die voor verbetering vatbaar waren. We worden daarbij tijdelijk geholpen door Wilma den Engelse, die door haar jaren lange registratiewerkzaamheden voor het Museum veel ervaring heeft met het ge bruikte computerprogramma. Tenslotte zijn in overleg met het bestuur van het Museum plannen ontwikkeld om (meer dan nu) afbeeldingen uit de collec ties van Museum en OHV te gaan tonen op de museumwebsite. Afbeeldingen van De Rijp zullen gekoppeld worden aan de maquette van dat dorp op de zijzolder van het Museum. Daarnaast ligt er een aanbod van het Regionaal Archief in Alkmaar om afbeeldingen onderte brengen op de door hen verzorgde beeldbank. In het komend jaar hopen we samen met alle betrokkenen een begin te kunnen maken met het beter toegankelijk maken van de vaak prachtige foto's en prentbriefkaarten uit beide col lecties voor een breder publiek. Dat we bij dit doorgaans ontzettend leuke werk nog wel een paar extra handen kunnen gebrui ken, spreekt vanzelf. Leo den Engelse 49

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2010 | | pagina 49