I betrokken bij de slag van Mentana op 30 kilometer noordoostelijk van Rome Hierbij werden 15.000 Garibaldisten ver pletterend verslagen. Op 1 mei 1868 werd hij ontslagen en ontving de Mentana-me- daille. Teruggekeerde Zouaven genoten groot aanzien, ondanks dat ze hun Nederlan derschap hadden verloren doordat ze in vreemde krijgsdienst hadden gezeten. Dit kon overigens, via een aparte regeling des Konings, in enkele maanden weer worden terugverdiend. Kennelijk was dat ook bij Jan gebeurd want bij zijn huwelijk werd er toch een bewijs van voldoening van de Nationale Militie overlegd. Als koopman huwde Jan in 1874 in Heiloo met de 44 ja rige Marijtje Cornelisd. Castricum. Marijtje was weduwe van Johannes Pietersz. de Vos en had vijf kinderen. Ze had er kenne lijk niet meer op gerekend op haar leeftijd nog zwanger te raken, maar het was raak en krap zes maanden na hun huwelijk werd hun enige dochter Cornelia Maria Jo- sephina Hoek in Heiloo geboren. Na enige tijd kastelein te zijn geweest in Alkmaar verhuisde hij naar Amsterdam waar hij in de nacht van dinsdag 29 april 1919 kwam te overlijden. Fred Hoek Het kruis van Mentana 1De Paasplicht was een van de vijf geboden ven de Heilige Kerk: de verplichte feestdagen te vieren als zondag de zondagen en verplichte feestdagen de mis bij te wonen zich te houden aan vasten- en onthoudingsdagen tenminste eenmaal per jaar te biechten in de Paastijd waardig de communie te ontvangen. Om de Heilige communie in zuiverheid te ontvangen moest van te voren eerst worden gebiecht; een mooie gelegenheden om het aantal parochianen op een rijtje te krijgen en eventuele afval lige te manen. De pastoor van de parochie was dan ook verplicht een 'status animarum' (paas- plicht-/communicantenregister) bij te houden. De Paasplichten moesten worden voldaan tussen Palmzondag en Beloken Pasen (van een week vóór- tot een week na Pasen). Wie zijn Paasplicht niet nakwam beging een doodzonde en werd haast automatisch uitgesloten en uiteindelijk bui ten gewijde grond begraven. 42 N ¥ÈI

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2010 | | pagina 42