De firma Kemmeren Van 't Hof werd dus de sloper voor de kerk en de Fa. de Groot en Zonen van de toren. De eerstgenoem de firma had toch wat problemen met het wegwerken van hetgeen overbleef. Zij vroegen uitstel van oplevering en kregen die tot 31 december 1951. Daarna bleef, zoals in het bestek om schreven, de zerkenvloer achter met de gerepareerde omringende muur tot 30 cm boven de zerken. Ter bescherming tegen vallend puin e.d. was er 15 cm zand over de zerken gestort waardoor de vloer daar redelijk onder vandaan kwam. De zerken zouden na de sloop zijn geëgaliseerd en met een afschot van 6 cm over de breedte zijn teruggelegd. Het westelijke deel van de vloer waar geen zerken lagen, op de plek van de ingang, consistoriekamer en trapopgang werd bestraat met overge bleven bakstenen uit de sloop. Verder zijn slechts fragmenten van gebrandschilderd glas overgebleven en de windvaan. De wind vaan, in eerdere bestek ken weerhaan genoemd (volgens Schuurman was het een meermin), was eerder opgevraagd door het Zuiderzeemu seum omdat het een voorstelling zou zijn van een walvisvaarder en het daarom in hun collectie zou passen. De windvaan is behouden gebleven en verplaatst naar het weeshuis van Graft en stelt geen wal visvaarder, meermin of haan voor maar (volgens Leo den Engelse) Triton met zwaard en schild. Graft heeft met de De sloop in volle gang, zomer 1951. sloop van zijn kerk veel Foto: Ab Jonkhart. De deplorabele toestand van de Grafter kerk voor de sloop. Foto: RDMZ1949. van zijn aanzien verloren en hield slechts een oude zerkenvloer over. Deze vloer was na een halve eeuw ook niet meer om aan te zien en dreigde hetzelfde lot als de kerk te ondergaan. Maar gelukkig is deze met veel steun van de dorpelingen en spon soren weer helemaal in orde gemaakt. De mu ren zijn in 2007 geres taureerd en met roest- vaststalen platen bedekt waarop de teksten van de opgehoogde graf zerken leesbaar worden herhaald. Aan beide zijden zijn haagbeuken geplant welke de vroe gere kerkmuren moeten suggereren. En tenslotte is pal onder de vroegere toren een subtiele stilte- belevingsplek opgericht om samen te komen. Het is te hopen en te bid den, om maar in de sfeer te blijven, dat deze nog lange tijd zal meegaan. Fred Floek 36

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2010 | | pagina 36