A een gotisch aandoende gevel welke vóór de bestaande gevel gezet moest worden. Kennelijk sprak het ontwerp de kerkvoog den aan want de diensten konden gewoon doorgaan omdat de kerk door deze aanpak waterdicht bleef. Op i juni 1930 vroeg Jan Besse Wz. als pres. Kerkvoogd van de Nederlands her vormde gemeente een vergunning aan om de voormuur van het kerkgebouw aan de Heerenweg van Graft te herstellen. De Raad huisstraat heette toen nog Heerenweg. Het herstel liet nog enige tijd op zich wachten en hield meer in dan men verwachtte. Op 14 juni werd er weliswaar reeds een ver gunning verleend maar er werden voor waarden aan verbonden. Er moest een paalfundering van voldoende zwaarte on der de nieuwe muur worden aangebracht en de nieuwe muur moest worden veran kerd aan de bestaande muur. Waarschijn lijk protesteerde Van der List, dus vroegen Burgemeester en Wethouders van Graft advies aan de alom geroemde restaura tiearchitect A.A. Kok uit Amsterdam. De vergunning van 14 juni werd ingetrokken en een nieuwe vergunning verstrekt, overi gens ongedateerd maar wel met het advies <r- van Kok daarin opgenomen. Het advies van architect Kok d.d. 26 juli 1930 kwam erop neer dat de nieuwe ommanteling van de voorgevel niet onderheid behoefde te worden mits de muren kwamen te staan op goed ingeklemde betonranden die met deugdelijke verankeringen moesten wor den aangebracht, door en door tot de ach terzijde van de bestaande muren en zelfs tot op de binnenkanten van de zijmuren. In het ontwerp van Van der List waren de steunberen van de voorgevel eveneens nieuw ommuurd en kregen aanmerkelijk meer maat vanuit de gevel, Kok adviseer de: de bestaande contraforten (steunberen) afdoende te herstellen, niet wegwerken in een ommanteling. Maar kennelijk is ook weer van dit ontwerp afgeweken, althans het is niet zo gemaakt. Het gerealiseerde ontwerp is duidelijk harmonischer en laat, net als in de zijgevels, een versnijding (horizontale geleding naar minder zwaar metselwerk) boven een blind stuk metsel werk zien, waarop de vensters van de zij traveeën staan. Het centrale venster staat op een verhoogde versnijding welke ook als vergrote afzaat dient boven de ingang, waardoor een soort portaaltje ontstond. De drie blindnisjes boven het centrale venster zijn te ruggebracht tot één nisje. Zou het advies van A.A. Kok verder zijn gegaan? Hoe de kerk er toen rond om uitzag is in april 1940 uitgetekend, dienende als bestaande toestand voor een restauratieplan. April 1941 ging architect D. Saai Czn aan de slag met een restauratieplan en inven tariseerde in een zestal - tekeningen wat er zoal West- en zuidgevel vanaf 1930, naar ontwerp van Van der List en gebeuren moest. Nic Rid- genomen van het restauratieplan van architect D. Saai Czn.. der sr. groef op 4 plaatsen 33 LL&

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2010 | | pagina 33