A Door deze ingreep werd de vergulde gotische inscriptie op een blauwe achter grond Sijmon G. Ruts/Jakob D. Kramer/Mr timmerluijden tot Ryp Anno 1670 aan het oog onttrokken, de oorspronkelijke twee de balk van het schip werd mede de on dersteuning van de toren en viel daarmee binnen de omtimmering van het onderstel van de toren. In 1810 werd afgerekend, maar in 1816 volgde nog een vervelend voorval want in de bijeenkomst van 30 november werd medegedeeld: dat de torenklok jl. zondag onder 't luiden voor de godsdienstoefening gebarsten was en tot dezelve herstelling van de zijde der Kerkvoogdij weinig steun was te verwachten, is na breedvoerige discusiën besloten de klok te vergieten van 2298- naar 1500 kilo, stemmende met den toon G, bij een firma in Aarle-Rikstel. Er werd nog een restauratie van het kerk gebouw voorbereid in 1835, echter zonder wezenlijke veranderingen. De restauratie werd op 21 juli 1836 aan Jan Jansz. van der Meer uit Zaandijk gegund voor een bedrag van fl. 815,-. Deze restauratie was dan ook wel nodig omdat tijdens een storm in dat jaar de toren was omgevallen. Of er sprake was van een ondeugdelijke constructie of van achterstallig onderhoud, kon niet wor den achterhaald. Weer een andere voorgevel 1864 In 1853 begon men weer plannen te maken voor het herstel van de voormuur en de toren. Er kwamen zelfs plannen de toren weg te laten en de kerk af te dekken met een schilddak met in het midden een flin ke dakruiter om als toren te fungeren. Dat Prent van Willem Spaarman (1848-1917) van het raadhuis met de kerk op de achtergrond. ging niet door, maar wel de voorgevel en de toren. Wie de bouwmeester is geweest kon niet worden achterhaald. Curieus is wel dat veel voorgevels van kerken uit die tijd (West- en Oost-Graftdijk, Middelie, Oudendijk e.d.) opmerkelijke overeenkom sten laten zien. Was het dezelfde bouw meester? Qua bouwjaren zou het best kunnen, binnen een werkzaam leven van een architect. Anderzijds waren er in die tijd tal van voorbeelden en details in deze trant voorhanden. De nieuwe voorgevel en de restauratie van de toren werden door de firma E. Appel uit De Rijp voor 8.430,- uitgevoerd. Het is een gevel in eclectische stijl geworden, een stijl die vooral in de 19e eeuw in zwang kwam. Er werd bij deze stijl vooral gezocht naar architectuurstromingen uit het verleden 1 'MA

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2010 | | pagina 31