/ft Een beeld van de zuidgevel van de verkleinde kerk en toren. geplaatst voor fl. 700,-,-. Wellicht diende het derde raam voor een oud raam wat was vergaan of is het later in de westgevel ge plaatst. Een nieuwe eiken zijdeur van 4 bij 8 voet aan de zuidzijde werd in het oude metselwerk gebracht. De drie nieuwe dak schilden met goten mochten uit oud hout en leien worden geformeerd maar soo als 't best en gevoeglijkst kon vallen met overleg en genoegen van de Besteeders of die sij daar toe gelieven aan te stellen. In het achterste dakschild moest de aannemer een eiken houten dakkapelletje maken en in de top een makelaar voor Het Kruijs met het geen er opstaat. Het bestek is ook duidelijk met betrek king tot de gehanteerde maten want er moest gerekend worden met Amsterdam se Maat van 11 duim in de voet (normaal 12 duim in devoetj.Watookduidelijkisdatde leien op de kerk op 15 oktober 1767 gereed moesten zijn, want dan werd een kwart van de aanneemsom betaald, de volgende kwart werd betaald bij het gereedkomen van de nieuwe fundering van de toren en de rest, minus fl. 100,-,-, als het werk gereed was en dat moest zijn op 1 december 1767. De laatste fl. 100,-,- werd uitbetaald op 8 september 1768 nadat in dat jaar de kerk was gepleisterd en aan alle eisen was vol doen. Een andere voorgevel en toren op de KERK 1810 In 1804 werden de kosten begroot voor het afbreken van de oude en het bouwen van een nieuwe gevel en toren welke 11.159,43 zouden gaan kosten. Op 25 juni 1807 werd door het gemeentebestuur van Graft het bestek openbaar aanbesteed voor het Bou wen van een Gevel met dezelfs Toorn daarop, aan het Westeind van de Kerk. De voorgevel werd teruggezet op de oude fundering van de toren, dit kon ongestraft omdat de ge hele stenen toren gesloopt werd waardoor het gewicht aanzienlijk werd gereduceerd. Vanaf die tijd stond er een houten toren op het schip van de kerk. In de toren werd een vergoten (van 1104- naar 787V2 kg) klok gehangen met op de rand het Grafter wa pen en de namen van: A Graftdijk, K. Vuyk, Heynis, B. Geel e.a. De bestaande klok werd verkocht aan Joh. Elders in Haarlem. Tekening van de westgevel welke een aanzien lijke verandering onderging. 30

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2010 | | pagina 30