bouwing kwam op een bedrag van fl. 2771,6,14, maar daar zat dan ook alles in. Naast wat hier voor beschreven staat werden door Johannes van Assema 295 voeten nieuw glas aan de noord zijde ingebracht, Maarten Smit deed het getimmerte in de to ren. De klokken werden gesteld en verhangen door Jan Koorn en Jacob Lies was de glazenma ker in de toren. Met verhangen van de klokken werd bedoeld dat de klok een kwartslag werd gedraaid om de zijwaartse tril ling te verplaatsen wanneer er geluid werd. Dit werd mede als oorzaak vermoed van het af scheuren van de toren. Hoewel - - - - het in de aanbestedingsstukken De prentvan HendrikTavenier, 1787. Hij tekende de ingekorte en afrekening van de regenten toren en kerk. De tekening lijkt wat 'uitgerekt'. mede bestek en tekeningen te willen ma ken voor fl. 85-13-0. Hierop werd ingegaan en op 5 juni was dat gereed met gedrukte aanbestedingsbiljetten welke in 7 steden in Noord-Holland waren aangeplakt. De aan besteding van beide werken op 17 juni le verde een totaalprijs op van fl. 2550Het steeg uit boven de aanvankelijke raming en bood helemaal geen voordeel door een gecombineerde aanname. Roelof Schuijt en Dirk Kalshoven uit Enkhuizen werden de aannemer en Jan Pietersz. Meijer zou toezicht houden. Op maandag 29 juni 1767 werd gestart met het werk en 16 weken daarna was het gereed. Op 22 november 1767 houdt predikant Christiaan Klaarbout de inweidingsleerreeden by gelegenheit van de gedeeltelyke opbouwinge en vernieuwin- ge der kerke van Graft. Net op tijd want in 1768 breekt er weer een zware veepest uit waaraan duizenden dieren sterven. De afrekening van de ver niet zo duidelijk wordt, blijkt het klip en klaar, compleet met maten, uit het bestek dat: Den Aannemer zal het agterend van den Kerk met sijn pijla ren moeten afbreeken, en dat so diep als hij voordeel in steen vind, ten minste t/2 voet beneden de grond van de Kerk. Hij moest daarvoor de grafzerken opnemen voor zover nodig. Nadat het achtereinde was weggehaald moest de aannemer het weer dichtmetselen op een nieuwe fundering: de gaten tot de Fondamenten diep een voet beneden de oude fondamenten, die volgens opgaaf, aan ons, to voet beneden de vloer van de Kerk legge. De fundering voor de gefacetteerde nieuwe achtermuur werd zodanig gelegd dat mede gebruik kon worden gemaakt van de bestaande funde ringen van de gesloopte pilaren, er werden 33 palen van 23 a 24 voet bijgeheid. Bij de laatste restauratie zijn de rechte funderingsblokken van pilaren onder de muur teruggevonden waarover de schui ne noordoosthoek met steunbeer was 28

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2010 | | pagina 28