te behalen. Er moest dus geld op tafel ko men. Een collecte gehouden in Graft en Noordeinde bracht fl. 155,-,8 op. Na een smeekbede aan het adres van de oud pre dikant van Graft, ds. Christiaan Klaarbout, kwamen giften binnen van de kerkenraad en diaconie van Amsterdam ad. Fl. 803,-,- alsmedeeen gift van de diaconie van Broek in Waterland van fl. 200,-,-. De rest van het benodigde geld kwam ten laste van de burgerlijke gemeente omdat de toren hun eigendom was. Om aan een beeld te komen hoe deze toren eruit heeft gezien grijpen we terug op een oude prent van Hendrik Tavenier (1734-1807). In 1787 tekende Tavenier, in zijn beste periode, de Grafter kerk in volle glo rie vanuit het noordwesten. Het is een zeer gedetailleerde tekening van de kerk met een ingekorte torenopbouw. De prent uit 1787 is ietwat uit z'n verband getrokken en te verheven getekend. Maar goed bekeken laat het de stenen onderbouw van de to ren zien met daarop een omloop met een stompe spits waar waarschijnlijk het oude toplantaarntje met koepeltje is opgezet. Ook Jan Bulthuis tekende in de dezelfde periode achter het raadhuis dezelfde ge detailleerde toren. De gravure, vergezeld met een gravure van het vroegere wees huis van Graft, komt uit: Vaderlandse!ie ge zichten of afbeeldingen behoorende tot den Tegenwoordigen staat der Vereenigde Ne derlanden, in den jare 1786 tot 1792, naar 't leven getekend door J. Bulthuis en in 't koper gebracht door K.F. Bendorp. Daarmee is ook verklaard waarom de klok uit de grotere onderkoepel kon wor den verkocht. Om aan dat geld te komen verkocht de gemeente aan Albert Kluijver een klok uit de toren, met een gewicht van 3996 pond (1918 kg), voor fl. 1.552,4,-, en toen was er in Graft nog maar één klok van 2298 kg over. Tien dagen na hun rapportage deelden Van Hekelingeen Brouweraan de regenten xaxx: ebt te ©batfw. De gravure van Karei Bendorp naar een tekening van Jan Bulthuis. De toren laat duidelijk zien dat de grote lantaarn is verdwenen. 27

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2010 | | pagina 27