regenten van Graft, twee bouwmeesters uit Hoorn, Frans van Hekelinge en Barent Brouwer, onderzoek doen naar de ver zakkingen van de toren en de kerk. Een smeekbede naar omringende kerken ging uit, waarin gewag werd gemaakt van de deplorabele toestand van de kerk en toren maar vooral ook dat er geen geld was om het aan te pakken: Sedert een gerüijme tijd merkelijk waren gezakt, zodanig dat te dug- ten was dat die zakkingen van seer qüade en onherstelbare gevolgen voor de gem: kerk soude wezen indien daarjegens niet wierde voorsient hebben Wij Regenten ons in de noodsakelijkheijd bevonden, op het advis van voorname Bouwmeesters te Hoorn, die Kerk en Tooren hadden gevisiteert, een groot gedeelte van de kerk te laten afbreeken, en tot Seüvuteit en reparatie van beijde (Kerk en Tooren) hetzelve püblijcq te besteeden voor een aanmerkelijke somme van penningen, 3 duim en daarop beginnend te metselen met een breedte van 4 moppen en in te werken in het oude werk op 6 voet hoogte. Ze merkten ook op dat de kerk op verschil lende plaatsen het metselwerk los liet en scheuren vertoonde en dat deze moesten worden uitgebroken en weer opnieuw moesten worden terug gemetseld. Alles natuurlijk met voldoende stutten, ook 4 stutten om de toren omdat de tooren van malkander gescheurt is. Alle ankers moes ten worden vernieuwd en met lood in de muur worden teruggebracht. Er moesten 2 klokken worden verhangen om een be ter verband te krijgen en omdat vier hoog tavelementen met haar stijlen en carbeels in gebrag moesten worden. Het betekende dat het houten geraamte van de toren, waar omheen was gemetseld, vernieuwd en opnieuw aan het metselwerk verankerd moest worden. Inn Plattegrond waarin de grote (kruis)kerk staat ingetekend en gearceerd de kerk welke in 1951 gesloopt werd. verre te bovengaande het vermogen van de meest-verarmde Inwoonderen. De bouwmeesters constateerden dat de toren naar twee kanten afgleed en ad viseerden voor alle zekerheid aan beide zijden Fondamente te haije met maar liefst 150 palen van 23 tot 30 voet lang (ca. 7 tot 10 m), waarover houten kespen (balken) van 4 duim (ca. 10 cm) en een vloer van Er werd vastgesteld dat de werkzaam heden aan de toren fl. 2400,-,- zou gaan kosten en dat aan de kerk nog eens fl. 300,- gespendeerd zou worden, met dien verstande dat al het bruikbare afkomende materiaal weer opnieuw gebruikt zou gaan worden. De bouwmeesters spraken de hoop uit dat bij een besteding van beide zaken zeker een voordeel van fl. 600,-,- was 26 -2

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2010 | | pagina 26