De kerk getekend vanuit het zuidoosten door Jacobus Stellingwerf 1726. binnen een houten raamwerken, 'manne tje aan mannetje' uiteenspreidend werden geheid. Een funderingsmethode die de kerk uiteindelijk fataal zou worden. De kerk in het begin van de i8e eeuw Als we een halve eeuw verder gaan ver schijnen de eerste topografische prenten en opvallend is dat er van Graft (met kerk) zoveel gemaakt zijn. De twee eerste ge wassen pentekeningen uit 1726 van Jaco bus Stellingwerf, in opdracht van Andries Schoenmaker10, laten de kerk zien vanuit het zuidoosten en vanuit het zuidwesten. Niet erg waarheidsgetrouw, met een ge drongen toren vóór het schip. Wellicht is getracht om met deze prentjes terug te gaan naar de tijd van een losse toren. Twee jaar later tekende Cornelis Pronk (1691-1759) de kerk vanuit het noordoosten. Daarbij valt op dat is gepoogd om een 'kruiskerk'te tekenen, zoals eerder beschreven. Cornelis was een kundig en nauwkeurig tekenaar en zou de prent gemaakt kunnen hebben aan de hand van oudere tekeningen. De tekening werd gegraveerd door Abraham Zeeman (1695/96-1754) en in 1732 opge nomen in de Noordhollandsche Arkadia. Beiden tekenen zeskantige lantaarns en koepels op de toren welke qua maatvoe ring nogal verschillen, alsook de stenen onderbouw. Bij de lijntekeningen in het vorige hoofd stuk zijn qua romp wat aannames gedaan op grond van voorhanden zijnde prentjes doch de lantaarns staan in maat genoemd in een bestek en zijn dus exact. De toren van Pronk lijkt daar het meeste op. 21

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2010 | | pagina 21