voor een totaal van fl. 16.900. Het verzame len van geld voor de herbouw was al be gonnen op 26 november 1659. Toen heb ben Schepenen en Vroedschappen van Graft en Noordeinde besloten en goed gevonden dat de Kerkmeesters der Gere formeerde kerk te Graft kerkelanden en erfpachten verkopen: mits de penningen daarvan komende, belegd zullen komen ten behoeve van de kerk. Kennelijk is er in 1681 ook iets voorgeval len; de recent gevonden binnendeuren van het kerkportaal dragen namelijk dit jaartal. Werd in dit het jaar het toegangsportaal, de consistoriekamer en de opgang naar de nieuwe koorzolder in de herbouwde kerk getimmerd? Waren de mensen meer naar de kerk getrokken na de epidemie van 1679-1680 en kwam er toen pas weer geld om een toegangsportaal te maken? Het is zeer aannemelijk dat deze toevoe ging later heeft plaatsgevonden toen er weer geld voorhanden was. Ook de toren en kerk bleven natuurlijk onderhoud ver gen want in 1698/99 werd nog eens voor een bedrag van fl. 3997,6,- aan de kerk en fl. 825,13,- aan de toren aan reparaties uit gevoerd. Op voorgaande lijntekeningen en latere prenten blijken de steunberen te zijn toegevoegd. Uit het eerder beschreven funderingsonderzoek bleken de beren, in tegenstelling tot het schip van de kerk, te zijn onderheid met slieten, dunne elzen paaltjes van een paar meter lang welke De eikenhouten toegangsdeuren van het voorportaal zoals deze recent werden teruggevonden in Oost-Knollendam!, Foto: Cees de Gooyer. 20

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2010 | | pagina 20