m ffi n ffl 1 rn West- en zuidgevel van de stenen kerk. Naast de toren aan de westgevel is een suggestie gegeven van de 'afluiving' aan de kerk en toren, de voorloper van het Raadhuis. rige eeuw is er onderzoek gepleegd naar de fundering van de laatste kerk welke gebouwd bleek op de oude fundamenten van de kerken van weleer. Daaruit bleek dat de oorspronkelijke buitenmuren op ruim 2 meter diepte waren gefundeerd op grote veldkeien, niet van hier, maar waar schijnlijk door schepen als ballast aan gevoerd vanuit de Oostzeelanden. Deze wijze van funderen kent men in het alge meen als de oudste methode van stenen funderingen voor dit soort gebouwen in veengebieden. En achteraf gezien hebben de oeroude fundamenten zich zeer goed gehouden. De scheurvorming in de laatste kerk, ingetekend in het restauratieplan van 1941, liet een patroon zien van zakkende steunberen die delen van de buitengevels meetrokken. De buitengevels stonden op de oude fundering de later toegevoegde steunberen waren op een (te korte!) paal- fundering (slieten) gebouwd. Ook de laat ste restauratie van de kerkrestanten liet deze verschijnselen nog duidelijker zien van nog verder van de gevel gekantelde steunberen, of wat daarvan nog over was. Een verbouwing aan de stenen kruis kerk IN I643-I658 Op 22 april 1643 werd door het Hof van Hol land akte van autorisatie opgemaakt voor de regenten van Graft om de buitenge wone omslag wegens het gieten van twee nieuwe klokken desnoods bij parate exe cutie in te vorderen. Een jaar eerder was dat aanhangig gemaakt door Schepenen en Vroedschappen omdat de klok was ge barsten en men gelijk koos voor twee klok ken, een vergoten klok en een nieuwe klok. De kleine klok voor het slagwerk bleef be staan. Een bijschrift in de Genealogische en Heraldische gedenkwaardigheden deel IV (Graft) bij de beschrijving van de grafzerk van de huisvrouw van Cornelis Symonsz. wekt de indruk dat de kerk is verbouwd. Het bijschrift meldt dat Cornelis Sy monsz. in 1658 de eerste steen heeft ge legd tot verbouwing der Grafter kerk. Had hier de vermelding van Gijsbert Boom kamp uit Enige verhandelingen over de bal- luagiën om de stad Alkmaar moeten staan, 16

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2010 | | pagina 16