f Tekening van Jacobus Stellingwerf uit 1740 waarbij hij, op grond van Leeghwater's gravure, het dorp Graft vanuit het zuidwesten tekende. waterdicht te houden en toch het hout te laten 'ademen'. Indien het lood niet water dicht bleek of het hout verstikte dan was zo'n spits binnen de kortste keren verrot. Was dit in de jaren 1648 en 1649 ook ge beurd? Stierp kende, als Akersloter, de kerk van Graft slechts oppervlakkig maar tekende toch een Romaans uiterlijk. Leeg- hwater kon, als naaste buur, nauwkeuri ger zijn en tekende ramen in de romp en een meerzijdige absis aan de achterzijde. Bovendien moeten we niet vergeten dat Leeghwater een bouwkundige achter grond had. De tekening van Leeghwater is dan ook gebruikt voor de reconstructie en die van Stierp ondersteunt het. Het bleef een eenvoudig Romaans zaalkerkje met to ren, zeer wel passend in die tijd. Jawel een toren, misschien was het de oude toren of was er na ruim een eeuw wel een nieuwe nodig. In ieder gaval staat de toren op de prentjes duidelijk niet centraal voor het middenschip. De stenen toren wordt nog eens benadrukt door Leeghwater, want daaraan was een afluiving gebouwd, welke diende als onderkomen van het burgerlijk bestuur. Leeghwater schreef daarover: Het eerste Raat-huys van Graft dat was bewesten aan de stenen Tooren in een Lu if daar de Heeren Schepenen hare Regtplaats hadden. De afluiving is waarschijnlijk weggehaald na het gereedkomen van het nieuwe raad huis in 1613, of heeft mogelijk nog gediend als bijruimte voor de kerk. De gedaante van het kerkje zal door de bestuurlijke deling van Graft en De Rijp in 1607 nauwelijks veranderingen hebben ondergaan. De Rijp was immers in 1529 al begonnen met een eigen kerkje voor zijn gelovigen. Zijn er nog resten over van de Grafter kerk? Als die er zijn moet dat on dergronds worden gevonden. Begin vo- 15

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2010 | | pagina 15