«os> a AFT rr'V ■M*' i Fragment uit de kaart van de Noordeindermeerin 1648 getekend door Claes Stierp. De kerk laat rondboog frie zen onder de dakranden zien en laat de gevels vrijwel blind. Fragment uit de kaart van Graft in 1649 getekend door Jan Adriaansz. Leeghwater, en als gravure opgenomen in Een Kleyn Chronykje. De kerk vertoont rondboogven sters, een cordon lijst en een peerspits. handen o.a. in Wadway, Wognum, Sijbekarspel en Groet. Stierp en Leeghwater waren nauw keurige tekenaars en zeker van de kerken die op landkaarten voor de leek duidelijk herkenbaar moesten blijven. Ze werden daardoor vaak buiten proporties afgebeeld. Het is daarom merkwaardig dat op de kaart van Stierp het markante raadhuis van Graft, als openbaar en opvallend gebouw, niet valt te herkennen. Aan de andere kant was het tekenen van het dorp Graft op de kaart van de Noordeindermeer slechts 'randinfor- matie'. Hij liet om die reden misschien ook heel veel huizen en sloten weg. Door Leeghwater werden zoveel mogelijk elementen in het Grafter kaartje opgenomen. Beide tekenden andere details, waarbij de peerspits bij Leeghwater opvalt. De kwetsbare spits is wellicht een latere Gotische toevoeging want hij werd een keer vervangen en dan heeft men het over een achtkantige makelaer van 72 duim middelyn opgeslooten, welk met een kloot en een peer, en daar in een Yzere Spits tot het plaetsen van een Windwyzer moet voorzien zyn. De spitsafwerking met de peer was des tijds populair en is nog steeds terug te vinden in onze omgeving, bijvoor beeld de Bonifaciuskerk te Medem- blik, de Speeltoren in Edam, de dak ruiters in deze vorm op de kerken van Monnickendam en Oosthuizen en de Grote Kerk in Alkmaar. En had de Rijper kerktoren, van vóór de brand, ook niet zo'n mooie afwerking? Een mooie maar ook zeer kwetsbare be kroning. Dergelijke spitsen bevatten een houten geraamte wat met lood werd omkleed. Het vereiste nogal vakmanschap om het op die hoogte 14 3 w

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2010 | | pagina 14