Woning Jo Smit aan het Nieuwland. Jaren zeventig. oude pand weer door en aannemer Duin- maijer bouwde er, halverwege de jaren ne gentig, de huidige woningen. Met veel fantasie zou je in de nieuwe situatie iets van het oude pand terug kunnen zien. Jammer overigens dat deze nieuwe panden een stuk opgeschoven zijn naar het zuiden. Voorheen namelijk stond het huis van Jo Smit, als hekkensluiter, prachtig op één lijn met de huizen aan de noordkant van het Vlaander. Als je bij Smit het erf afliep was het eer ste huisje aan je rechterhand Nieuwland 8. Dit is een van de kleinste huisjes op de Buurtjes. Het is ergens begin jaren 20 van de vorige eeuw wanneer Tijmen de Boer hier zijn intrek neemt en er een melkhandel begint. Tijmen overleed al jong. Zijn vrouw hertrouwde en zoon Toon zette het bedrijf voort door de zaak én de woning over te ne men. Die 'zaak' was het schuurtje dat voor het huis stond en het piepkleine winkeltje vond je meteen rechts bij binnenkomst. Melkrijder Bauke Klaas(s)e(n) loste de bus sen melk, en kratten brij en bloempap bij het PEN-gebouwtje in de Kerkstraat. Vanaf daar werd het weer met de gemotoriseerde JLO kar naar huis gehaald. Het was eigenlijk geen doen in zo'n klein huisje. Door kaasplanken op de overloop te timmeren werd elke vierkante centimeter benut, 's Winters moesten de bussen melk en kratten het keukentje binnengehaald worden want in de schuur vroor het. Al met al duurde het toch nog tot 1963 voordat Toon, zijn vrouw en inmiddels vijf kinderen, vertrokken naar de Rechtestraat om daar een zuivelhandel met een échte winkel te beginnen. Het pandje werd ver kocht aan Bertus de Lange en Gré Com mandeur, die er, om ruimte te winnen, een grote dakkapel op lieten zetten. Bertus 177

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2009 | | pagina 9