Start van de wandeling Hier, bij mijn voormalig ouderlijk huis, lijkt het me een mooi punt om onze wande ling door dit markante stukje oud De Rijp te starten. Links naast ons, op nummer 12, woonde buurman Henk van Braam met zijn vrouw Maartje. Ze woonden hier al vanaf de oplevering en kregen 4 kinderen. Hij was fabrieksarbeider, maar toen ik bij hem over de vloer kwam was zijn arbeid zame leven al voorbij. Ik zie hem zo nog lo pen met de kolenkit in zijn hand: een stille man met een weerbarstige bos grijs haar, een bruin gezicht en altijd, zomer en win ter, in een overhemd met pull-over. De woonkamer was nog voorzien van schuifdeuren met glas-in-loodraampjes die de ruimte in tweeën deelden. Bij het openschuiven van de deur sloeg een ver stikkende warmte je tegemoet. Maar buur man Henk zat lekker op de bank achter een jonkie en leek nergens last van te hebben. Toen zijn vrouw in 1973 overleed, vereen zaamde hij toch wel een beetje. Het huis bleef tot zijn dood als enige van de drie ori gineel. Pas na zijn overlijden in 1979 heeft het, bij de nieuwe eigenaar, een complete metamorfose ondergaan. Nieuwland 14. Dit pand heeft het tijdens de oorlogsjaren redelijk zwaar te verduren gehad door de inundatie. Om met droge voeten achterom te komen, waren er links naast het huis planken en beunen neer gelegd. Maar dit bood natuurlijk weinig soelaas voor de houten balklaag onder de vloer. Deze was door en door nat gewor den. De bewoner in die tijd, de ouwe Jan Twint, bijgenaamd 'de Muit', overleed in 1952. Het was in die dagen de gewoonte om 's avonds op rouwbeklag te gaan en gezamenlijk de rozenkrans te bidden. De doordrenkte balklaag was gaan rotten en niet meer berekend op zoveel volk; met z'n allen zakten ze door de vloer. Sinds 1953 wordt het huis bewoond door Jan de Jong, voorheen timmerman bij aan nemer Slot, en zoon van de toenmalige ge meenteopzichter Fien de Jong. Nieuwland 12 en 14 zijn, op de schoorste nen na, identiek, en nummer 10 is in spie gelbeeld gebouwd. Ook stond er, in het verlengde van de keukenuitbouw, bij alle drie een groen, houten schuurtje met een pannendak. In de loop der jaren moes ten deze het veld ruimen en werden aan de verschillende huizen allerlei bouwsels toegevoegd zoals een garage en een aan bouw die als bijkeuken en slaapkamer fun geerden. In deze niet al te grote huisjes ontston den er met drie of meer kinderen onher roepelijk ruimteproblemen. Vroeger leek men daar geen last van te hebben. In soort gelijke huisjes was het slapen op de lange rij, met een gordijntje ertussen als er ook meiden in het gezin waren, heel gebruike lijk. Toch raakte dit, begin jaren zestig, een beetje uit de tijd, want langzamerhand eiste ieder kind een eigen slaapkamer. Recht tegenover de drie huisjes, in wat nu het kleine parkje is, stonden aan de Keizer- buurt ook nog twee woningen. Deze wa ren in een dermate slechte staat dat ze de jaren zestig niet eens gehaald hebben. Eén deel werd park, het andere heeft jarenlang als tuin gediend. In de jaren tachtig is er een dubbel woonhuis opgezet. De linker woning, met de voordeur prominent aan het Nieuwland, kreeg toch Keizerbuurt 18 als adres. Lopen we terug richting het Vlaander, stond rechts het huis van Jo Smit. Smit was een klein boertje dat zijn 10 koeien weidde achter de Artis en in de Graftermeer, maar hij woonde met zijn vrouw Eef Smit-Hoek op Nieuwland 1 en 3. Oorspronkelijk be- 175

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2009 | | pagina 7