werd mijn ouderlijke woning gebouwd. Deze locatie, dus bovenop een sloot, en te licht onderheien, zijn de mogelijke oorza ken van de scheefstand. Het stukje straat waaraan deze drie huizen staan heette overigens heel lang, zeker tot begin jaren 60, Keizerbuurt in plaats van Nieuwland. Mijn vader en moeder kochten na hun trouwen een woning op de Keizerbuurt, maar na acht jaar vonden ze het welle tjes. Het huisje aan de waterkant, in 1958 gekocht van Koos Verdonk, werd na de tweede gezinsuitbreiding echt te klein; een andere reden was dat dit stukje Kei zerbuurt er niet bepaald op vooruitging. Allengs trokken de bewoners er weg en steeds meer panden werden gesloopt of dichtgespijkerd. Het ademde gewoon ar- Nieuwland 10,12 en 14. Anno 2009. moede uit. Als toentertijd iemand vertelde van zins te zijn om op de Buurtjes te gaan wonen, werd hij of zij vol ongeloof aange keken. De Buurtjes? Daar ga je toch zeker niet wo nen? Dit heeft trouwens nog lang geduurd; me nig Rijper kwam er nooit want 'daar' ston den de krotten en had je niks te zoeken. Toch zagen mijn ouders een verhuizing naar het Nieuwland als een vooruitgang. Gerrit Kroon, de toenmalige bewoner van Nieuwland 10, was een plaatselijke beroepsvisser die het niet helemaal kon vinden in De Rijp. Hij had al eerder op het Nieuwland gewoond, toen als eerste be woner van nummer 14, maar was vertrok ken om in Jisp zijn geluk te beproeven. De vissen bleken daar echter niet groter, dus keerde hij terug naar het Nieuwland. Om dat nummer 14 ondertussen bezet was, werd het Nieuwland 10. Zijn norse karakter en dubieuze sympathieën, maakten dat lang niet iedereen daar blij mee was. Ook voor zijn gewoonte om met weinig wind de rookkast aan te steken, kreeg hij de handen niet op el kaar. Zo gebeurde het dat men zomer dag de ramen dicht hield omdat Kroon paling aan het roken was. Hij overleed in 1962 en zijn vrouw Hille 4 jaar later. Zodoende kwam het huisje, dat altijd verhuurd was geweest, op de vrije markt. Eind 1966 te kenden mijn ouders het koopcontract. Fien de Jong vertelde hen bij de verkoop dat er op de plek van het huis vroeger een schuur had gestaan die'de Viool'heette. Reden voor mijn vader om de naam op een stuk wane deel te laten schilderen en aan de gevel te bevestigen. 174

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2009 | | pagina 6